Fotele PRL: najpopularniejsze meble retro

Fotele PRL przeżywają swój wielki powrót do modnych wnętrz. Dobrze zaprojektowane, funkcjonalne i pomysłowe są ikonami polskiego wzornictwa. Powstały w okresie, w którym zamiast nazwiska projektanta promowaną marką była nazwa zakładu produkcyjnego. Czas je lepiej poznać!

Fotel 366 projekt J. Chierowski
Fotel 366 projekt J. Chierowski
Fotel 366 projekt J. Chierowski
Fotel 366
Fotel 366 Chierowski

Historia foteli i innych mebli z PRL nadal nie jest w pełni udokumentowana, pojawiają się błędy w amatorskich opracowaniach. Historycy polskiego designu poszukują nazwisk twórców, pojedyncze modele są ocalane od zapomnienia, wyciągane z piwnic i „ratowane” spod śmietnika. Ich dotychczasowi użytkownicy nie są świadomi wartości historycznej i artystycznej posiadanych egzemplarzy. Dopiero widząc je na wystawie albo w katalogu mebli PRL, zaczynają zdawać sobie sprawę, że oddali albo wyrzucili mebel zaprojektowany przez znanego polskiego projektanta. Niektóre fotele z PRL zyskują drugie życie – odrestaurowane przez tapicerów lub wskrzeszone dzięki wznowieniu produkcji.

Najpopularniejszy fotel PRL: 366 Chierowskiego

Model 366 to ikona polskiego designu, jeden z najbardziej popularnych foteli, który w okresie PRL znajdował się w wielu polskich mieszkaniach. Stało się tak za sprawą dużej produkcji – w Dolnośląskich Fabrykach Mebli w Świebodzicach wyprodukowano ponad 500 tysięcy sztuk. Fotel 366 został zaprojektowany w 1962 roku przez Józefa Chierowskiego. Po pożarze hal fabrycznych w Świebodzicach należało zdecydować, który z modeli można będzie produkować w szybkim tempie. Prosta konstrukcja fotela 366 przesądziła o jego wyborze. Stary, oryginalny fotel Chierowskiego możemy zakupić w wielu serwisach ogłoszeniowych i poddać go renowacji u tapicera. Produkcja ikonicznego mebla została wznowiona po latach. Od roku 2014 fotel produkowany jest na wyłącznej licencji przez markę 366 Concept.

..  Kultowy fotel 366 – projekt Józefa Chierowskiego >>>

Fotele PRL: Lisek i Zajączek

Tapicerowany fotel projektu Henryka Lisa miał być godnym następcą sukcesu modelu 366 Chierowskiego. Nazywany był potocznie Liskiem od zdrobnienia nazwiska projektanta. Produkowany był przez kilka zakładów, między innymi Bystrzyckie Fabryki Mebli. Lekka konstrukcja charakterystycznych, skośnych nóg została wykonana z drewna bukowego.

Równie popularnym modelem w okresie PRL był fotel Zajączek (obecnie Bunny), czyli model 300-177 produkowany przez Świebodzińskie i Gościńskie Fabryki Mebli. W jego nazwie zawarto skojarzenie z charakterystycznym kształtem podłokietników i bocznej ramy, które przypominają zajęcze uszy.

Fotel RM 58

Ikoniczny projekt Romana Modzelewskiego z 1958 roku – fotel RM 58 – zaskakuje śmiałością dopracowanej, organicznej formy przypominającej skorupę. Był jednym z pierwszych foteli na świecie wykonanym z laminatu poliestrowo-szklanego. Przełomowy model zdobył uznanie za granicą, wzbudził zachwyt Le Corbusiera, jeden z jego prototypów eksponowany jest w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Profesor Modzelewski nie doczekał się za życia wdrożenia do produkcji seryjnej swojego oryginalnego projektu. Dopiero w 2012 roku Studio Vzór uzyskało stosowne pozwolenie i doszło do renesansu kultowego projektu oraz jego produkcji.

..  Roman Modzelewski i fotel RM 58 – poznaj ikonę designu oraz jej twórcę >>>

Fotel Tulipan

Pomimo ograniczonych materiałów w okresie PRL powstawały pomysłowe projekty, których przykładem jest tapicerowany fotel Tulipan z 1973 roku. To jeden z najbardziej znanych mebli Teresy Kruszewskiej, wybitnej polskiej projektantki. Powstał w Zakładach Mebli Giętych w Radomsku. Kielich kwiatu wykonano ze sklejki i tapicerowano czerwoną tkaniną.

Fotel obrotowy muszelka

Pośród meblowych klasyków PRL nie brakuje foteli o ciekawej estetyce, których organiczne formy wynikają z inspiracji naturą. Przykładem może być fotel muszelka, który jest rodzajem fotela obrotowego na krzyżaku – 4-ramiennej podstawie. Pomiędzy wygodnym, kubełkowym siedziskiem a oparciem zawarty jest charakterystyczny otwór. Fotel muszelka jest fotelem klubowym, czyli niskim i głębokim fotelem wypoczynkowym należącym do grupy mebli komfortowych.

NIE PRZEGAP

Ocena: 5
Tekst: Remigiusz Łangowski Zdjęcia: 366 Concept

POLECANE ARTYKUŁY