Jaki kolor drzwi do salonu wybrać? Zobacz najnowsze kolorystyczne trendy

2023-09-01 6:30 Tekst sponsorowany

Aranżacja salonu to nie tylko wybór koloru ścian, mebli i dodatków. Istotnym elementem są również drzwi, a także barwa zastosowanej w nich okleiny. Jak dobrać odpowiedni kolor drzwi do salonu, by uzyskać najlepszy efekt? Oto 5 propozycji.

peonia
Autor: ERKADO Model PEONIA 2, okleina Ciemnogranatowy ST CPL, ościeżnica bezprzylgowa w kolorze skrzydła wraz z koroną oraz pilastrami

Jaki kolor drzwi do salonu wybrać?

Kolor drzwi powinien współgrać ze stylem wnętrza i tonacją barwną pozostałych elementów wyposażenia. Dobierając konkretną okleinę możemy podkreślić charakter wnętrza, skupić uwagę, a nawet ją odwrócić i pozwolić meblom czy designerskim dodatkom grać w salonie pierwsze skrzypce.

Jeśli więc zależy nam na podkreśleniu charakteru wnętrza, nic nie sprawdza się lepiej niż drzwi z okleiną w kolorze drewna. Szlachetny dąb w połączeniu z czernią lub złotem idealnie sprawdzi się w klasycznych, nowoczesnych i industrialnych salonach.

Białe drzwi to z kolei uniwersalna i bezpieczna opcja, którą bez obaw możemy zastosować w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu. Neutralna biel okleiny nigdy nie będzie dominować ani przyciągać uwagi, dlatego świetnie odnajdzie się w salonach minimalistycznych i skandynawskich.

Podobnie jest z czarnymi drzwiami, choć te najlepiej prezentują się w towarzystwie ciemnych ścian, drewnianych lameli ściennych i wzorzystych tapet. Jeśli jednak zależy nam na przykuciu uwagi, warto wyeksponować czarną okleinę drzwi za pomocą białej ściany lub bardzo jasnej tapety.

Coraz więcej producentów drzwi stawia również na mocne, choć nieoczywiste kolory skrzydeł. Doskonałym przykładem jest ERKADO. W ofercie marki, oprócz klasycznych bieli, czerni, szarości i kolorów drewna znajdziemy również okleiny w odcieniach ciemnej zieleni czy królewskiego granatu.

Skrzydła w takich kolorach będą prawdziwą ozdobą każdego wnętrza, akcentem kolorystycznym, obok którego nie można przejść obojętnie. Modne zielenie i granaty warto zastosować w salonach nowoczesnych, boho i inspirowanych stylem retro oraz eleganckim art déco.

By mieć pewność, że drzwi będą współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia i stylem pomieszczenia, ERKADO umożliwia dobór koloru zarówno ościeżnic, jak i listew przypodłogowych. Oprócz tego możemy wybrać także kolor klamki, okuć oraz stopień przezierności szkła, jeśli decydujemy się na model z przeszkleniem. Warto wspomnieć, że aż 7 oklein ERKADO zostało uszlachetnionych specjalną powłoką AntiFinger, która ogranicza powstawanie zabrudzeń i śladów po odciskach placów

Ciekawą opcją są również intarsje, czyli dekoracyjne wstawki zlicowane z powierzchnią skrzydła. ERKADO oferuje różne kolory, układy i wzory intarsji, jeszcze bardziej poszerzając spektrum personalizacji drzwi.

5 drzwi do salonu w modnych kolorach

Poniżej prezentujemy 5 drzwi z oferty ERKADO w różnych kolorach i stylach.

Drzwi Amarylis 2 w kolorze czarny ST CPL z powłoką AntiFinger zostały wyposażone w duże przeszklenie biegnące przez całą długość skrzydła. Szybę przecinają minimalistyczne szprosy naklejone po obu stronach drzwi. Elegancki charakter tego modelu podkreślają z kolei dopasowane kolorystycznie listwy i ościeżnica, a także stylowa złota klamka.

amarylis
Autor: ERKADO Model AMARYLIS 2, okleina Czarny ST CPL, ościeżnica bezprzylgowa w kolorze skrzydła

Szukając minimalistycznych drzwi, które będą uniwersalne i odporne na zmieniające się trendy, warto zwrócić uwagę na model Laurencja 1 w kolorze biały ST CPL z powłoką AntiFinger. Białe skrzydło zostało wzbogacone poziomymi przeszkleniami w postaci czarnych szyb VSG.

Szkło VSG to tzw. „bezpieczna szyba”, czyli dwie szklane tafle sklejone ze sobą specjalną folią. Szkło nawet po silnym uderzeniu nie rozpada się na ostre kawałki, ale trzyma się w całości, eliminując tym samym ryzyko skaleczenia.

laurencja
Autor: ERKADO Model LAURENCJA 1, okleina Biały ST CPL, czarne szkło VSG, ościeżnica bezprzylgowa w kolorze skrzydła

Wyjątkową pozycją w zestawieniu jest Peonia 2 w kolorze granatowym ST CPL (również z powłoką AntiFinger). Model wyróżnia się nie tylko oryginalnym kolorem okleiny, ale również delikatnym frezowaniem w dolnej części skrzydła, przeszkleniem oraz ozdobną koroną, czyli dekoracyjnym elementem ościeżnicy umieszczonym nad drzwiami. Peonia 2 idealnie sprawdzi się w eleganckich salonach – zwłaszcza tych utrzymanych w stylistyce retro i art déco.

peonia
Autor: ERKADO Model PEONIA 2, okleina Ciemnogranatowy ST CPL, ościeżnica bezprzylgowa w kolorze skrzydła wraz z koroną oraz pilastrami

Skoro o stylistyce retro mowa, warto wspomnieć o drzwiach Baldur 3 w kolorze dąb retro. Klasyczna okleina w kolorze drewna w duecie z czarnym szkłem VSG i czarną ościeżnicą tworzy zestaw, który zachwyci nie tylko miłośników dawnego designu, ale również wielbicieli surowego, loftowego stylu.

baldur
Autor: ERKADO Model BALDUR 3, okleina Dąb Retro CPL, czarne szkło VSG, ościeżnica bezprzylgowa Czarny ST CPL

Ostatnią propozycją na liście jest model Altamura w kolorze ciemnozielony ST CPL z intarsją LUX 419. Drzwi w modnym odcieniu zieleni ozdobiono intarsją w kolorze złota. Oryginalny charakter i spójność kompozycji tego modelu podkreśla ościeżnica w kolorze skrzydła. Drzwi Altamura z łatwością odnajdą się zarówno w salonach retro i inspirowanych stylem art déco, jak i wnętrzach nowoczesnych oraz boho.

Model Altamura z intarsją LUX 419, okleina Ciemnozielony ST CPL, ościeżnica bezprzylgowa w kolorze skrzydła
Autor: ERKADO Model Altamura z intarsją LUX 419, okleina Ciemnozielony ST CPL, ościeżnica bezprzylgowa w kolorze skrzydła

Urządzając salon, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na kolor ścian, mebli i poszczególnych elementów wyposażenia, ale również drzwi. Wybierając konkretny kolor drzwi, możemy jeszcze lepiej spersonalizować przestrzeń i podkreślić jej wyjątkowy charakter.