Jak urządzić salon w nowym mieszkaniu? Dwie redakcje urządzają salon! Sprawdź efekty stylizacji!

2015-07-16 12:45 Monika Czerwińska-Konarska

Jak urządzić salon w nowym mieszkaniu? Jak urządzić pokój dzienny jeśli nie mamy żadnych mebli i wszystko musimy kupić? Zobaczcie efekty wspólnej aranżacji redakcji Urzadzamy.pl oraz M jak mieszkanie i próby odpowiedzi na pytanie jak urządzić salon w nowym mieszkaniu?

Jak urządzić salon? Oto jest pytanie! Zwłaszcza jak urządzić salon w nowym mieszkaniu, do którego nie mamy jeszcze niczego? Na co się zdecydować, jakie meble wybrać? Jaka kolorystyka będzie najlepsza? Czy wybierać meble z jednej serii, czy można łączyć? Czy powinniśmy kupować wszystkie meble w tym samym momencie, czy zdecydować się na najbardziej potrzebne, a resztę uzupełniać sukcesywnie? Redakcje Urzadzamy.pl i M jak mieszkanie postanowiły sprawdzić, czy uda się zaaranżować nowe mieszkanie w jednym tylko sklepie. Wybrałyśmy się więc do sklepu Agata Meble i powzięłyśmy zadanie urządzenia wnętrza standardowego salonu. Efekty naszej pracy możecie obejrzeć w salonie A Jak urządzić salon w nowym mieszkaniu? Zobaczcie jak nam poszło!

Jak urządzić salon: co powinniśmy wiedzieć zanim pojedziemy na zakupy?

Zanim wybierzemy się do sklepu, zmierzmy powierzchnię nowego salonu, uwzględniając miejsca okien i drzwi. Pomoże nam to wybrać odpowiednią wielkość sofy, stolika kawowego czy regałów – tak żeby w salonie pozostało miejsce na konieczną komunikację. Określmy co będzie nam najbardziej potrzebne, a z czego możemy tymczasowo zrezygnować. Jaki styl i kolorystyka najbardziej nam odpowiada. Ustalmy też budżet, w ramach którego będziemy się poruszać.  Wtedy pytanie: jak urządzić salon okaże się całkiem proste, a aranżacja salonu w nowym mieszkaniu stanie się czystą przyjemnością i zabawą! Im bedziemy lepiej przygotowani do zakupów, tym mniej czasu nam to zajmie, a aranżacja wnętrz nowego mieszkania stanie się wspaniałą przygodą. Zanim pojechałyśmy do sklepu, znałyśmy wielkość naszego salonu i miejsca na okna, co pozwoliło nam wstępnie wybrać wielkość mebli, które miałyśmy do dyspozycji w salonie Agata Meble.

 

Jak urządzić salon w nowym mieszkaniu: kiedy więcej, kiedy mniej?

Na co zwrócić uwagę aranżując salon w nowym mieszkaniu? Przede wszystkim na to, by salon był funkcjonalny - urządzony tak, by wszyscy domownicy czuli się w nim komfortowo. Aranżacja salonu ma nam służyć podczas odpoczynku, spotkań z przyjaciółmi i dać możliwość przechowywania niezbędnych rzeczy. A wszystko to powinno być dostosowane do wielkości naszego salonu i budżetu, którym dysponujemy. Estetyka to już nasza prywatna sprawa, jednak pamiętajmy o tym, że im bardziej stonowana kolorystyka i formy mebli, tym aranżacja salonu dłużej przetrwa, zwłaszcza jeśli w nowym mieszkaniu pragniemy zostać dłużej. Dlatego podstawowe meble i dodatki, które zazwyczaj kosztują najwięcej, powinny być jak najbardziej neutralne. Należą do nich sofa i meble do przechowywania – regały, komody i witryny. Cała reszta, czyli stolik kawowy, fotel i lampy są elementami najbardziej mobilnymi i zmiennymi, dlatego tu możemy pozwolić sobie na znacznie swobodniejszy wybór form i kolorów.

Jak urządzić salon w nowym mieszkaniu: efekty wspólnej stylizacji!

Jak urządzić salon o powierzchni 13 m² (taki metraż miałyśmy za zadanie urządzić w przestrzeni salonu Agata Meble), by spełniał nasze oczekiwania pod względem komfortu i estetyki? Punktem centralnym pokoju dziennego jest zazwyczaj wygodna sofa. Wybrałyśmy więc szarą sofę narożną z funkcją spania, w stylu nowoczesnym. Szary kolor, jako kolor neutralny, pasuje do wszystkich innych kolorów mebli i dodatków do domu. Również meble do przechowywania czyli komoda i witryna, z drewna akacjowego, w stylu lekko kolonialnym ale z nowoczesnymi, metalowymi okuciami, idealnie wpiszą  się w aranżację wnętrza nowoczesnego. Dysponując neutralną bazą, mogłyśmy śmiało dobrać pozostałe, mniejsze meble, w kompletnie innej formie, przełamującej styl nowoczesny. Żółty fotel retro przyciąga uwagę i formą i kolorem. Jest mobilny, można go ustawiać tam, gdzie akurat jest najbardziej potrzebny. Znakomicie wygląda na tle ciemnoszarej sofy i ściany. Lustra nad sofą pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim powiększają niewielką przestrzeń i ją rozświetlają. Co ciekawe, antracytowa ściana nie zmniejsza optycznie przestrzeni – wprost przeciwnie – nadaje głębi całej aranżacji. Elementami rozjaśniającymi są jasne dodatki do domu – puszysty i miękki pled, poduszki, ekologiczna skóra owcza i dywan. Kropkę nad „i” aranżacji salonu stanowią ciekawe lampy - trzy sufitowe i jedna podłogowa. Lampy sufitowe jako trzy osobne oprawy różnej wielkości i koloru, każda na innej wysokości, umieściłyśmy asymetrycznie względem pokoju. Lampy umieszczone w ten sposób nie tylko zaskakują estetyką, ale spełniają też w sposób pełny swoją funkcję, doświetlając całą powierzchnię pokoju dziennego. Lampa podłogowa daje natomiast nastrojowe, łagodne światło, idealne podczas odpoczynku ale i umożliwiające czytanie. Duży blat komody umożliwia częste zmiany dekoracji – sezonowe, świąteczne itp. Miejsce na ścianie nad komodą wykorzystałyśmy do stworzenia domowej galerii zdjęć rodzinnych. Jest to modny element aranżacji salonu. Pamiętajmy jednak, by galeria miała kompozycyjnie zamknięty kształt i motyw przewodni czyli czarno – białą fotografię lub takie same ramy, różniące się jedynie wielkością. Miłą dekoracją każdego salonu zawsze będą świeże, sezonowe kwiaty.