Jak urządzić biuro w salonie? Miejsce do pracy w pokoju dziennym: inspiracje

2023-09-08 11:45

Nie każdy ma ten komfort, by, pracując w mieszkaniu, korzystać w osobistego gabinetu. Metraż polskich mieszkań na ogół nie pozwala na taki luksus, wiec trzeba sobie jakoś radzić. Podpowiadamy zatem, jak urządzić biuro w salonie. Wyjaśniamy też, jak najlepiej wydzielić sobie miejsce do pracy w pokoju dziennym.

Spis treści

  1. Jak urządzić biuro w salonie?
  2. Jak wydzielić miejsce do pracy w salonie? Wskazówki
  3. Jak urządzić salon? Galeria z inspiracjami

Szczęśliwi ci, którzy mogą pozwolić sobie na urządzenie osobistego gabinetu w domu, a następnie w ciszy i spokoju, z dala od zgiełku dnia codziennego, zasiąść w wygodnym fotelu i oddać się pracy albo w samotności pogrążyć się w fascynującej lekturze. Co jednak jeśli nie mamy możliwości, by przeznaczyć jedno z pomieszczeń na gabinet?

Czasem wystarczy odrobina kreatywności i pomysł, aby stworzyć wygodne miejsce do pracy w salonie. Urządzając pokój dzienny, z łatwością możemy wydzielić w jego wnętrzu niewielkie biuro. Jak to zrobić? Jak urządzić salon z miejscem do pracy? Prezentujemy pomysły na kącik do pracy w pokoju dziennym.

Jak urządzić biuro w salonie?

Pokój dzienny to zwykle reprezentacyjne pomieszczenie w mieszkaniu czy domu. To właśnie w nim przyjmujemy gości i organizujemy spotkania towarzyskie. Niekiedy jednak jesteśmy zmuszeni wygospodarować miejsce do pracy w salonie. Trzeba to jednak zrobić w taki sposób, by nie odbierać pokojowi dziennemu jego podstawowej roli, czyli biuro w salonie nie powinno dominować we wnętrzu.

Pamiętajmy też, że współcześnie miejsce do pracy nie jest zbyt wymagającą przestrzenią. Do jego urządzenia w salonie zazwyczaj wystarczy biurko lub niewielki stół, wygodne krzesło (albo fotel biurowy) i – w razie potrzeby – np. dodatkowy regał na książki bądź dokumenty.

Sercem salonu jest zwykle sofa (bądź komplet mebli wypoczynkowych) i powinniśmy to „uszanować”, aranżując biuro w pokoju dziennym. Dlatego trzeba się dobrze zastanowić nad usytuowaniem biurka. Najlepiej, jeśli będzie stało przy oknie (tak byśmy podczas pracy kierowali twarz w jego stronę) bądź bokiem do niego. W ten sposób wykorzystamy walory światła dziennego podczas pracy.

Jeśli jednak biurko musi stanąć gdzieś indziej, pamiętajmy o ergonomicznym oświetleniu. Lampa emitująca światło jak najbardziej zbliżone do tego dziennego (dobrze pobudza!) powinna stać po lewej stronie, jeśli jesteśmy praworęczni, a w przypadku osób leworęcznych – po prawej.

Miejsce do pracy w salonie powinniśmy też w miarę możliwości wizualnie oddzielić od reszty pomieszczenia. Dobrze do tego sprawdzi się np. dwustronny regał, który będzie pełnił funkcję ścianki działowej. Inna opcja to np. parawan, wysoka komoda czy nawet zasłona tekstylna.

Jak wydzielić miejsce do pracy w salonie? Wskazówki

Kluczowe jest oddzielenie miejsca do pracy od reszty pomieszczenia. Jeśli to możliwe, warto postawić transparentne szklane ścianki – w ten sposób zachowamy efekt otwartej przestrzeni, a jednocześnie będziemy mieli możliwość popracowania w ciszy.

Podczas pracy na laptopie może nas kusić to, by wykonywać ją na sofie. To jednak nie jest wskazane ze względów psychologicznych – zaburzamy bowiem podział na strefy pracy i relaksu.

Wygodne krzesło, dobrze dopasowane do ciała, to jedna z kluczowych kwestii w przypadku salonu z miejscem do pracy. Warto też pomyśleć o meblach, które pozwalają nam zmieniać pozycję w ciągu dnia (to korzystne dla kręgosłupa).

Biuro w salonie nie powinno się optycznie wybijać na pierwszy plan. Dlatego zarówno biurko, jak i krzesło czy inne meble biurowe muszą współgrać stylistycznie z resztą pokoju dziennego.

Jak urządzić salon? Galeria z inspiracjami

Zobacz, w jaki sposób możesz urządzić swój salon i wydzielić w nim miejsce na biuro. Oto galerie z inspirującymi zdjęciami pełnymi pomysłów na aranżację salonu.

Test wiedzy o życiu codziennym w PRL-u

Pytanie 1 z 10
1. Do czego służył prodiż?