Jak rozpalić w kominku? Ekologiczne rozpalanie od góry krok po kroku

2020-10-26 9:45

Kwestie ekologii stają się dla całego społeczeństwa coraz ważniejsze. Dlatego też powinniśmy we własnym zakresie zadbać o jak najmniejszą emisję spalin z naszego domostwa. Jeśli zimą uwielbiamy kominkowy ogień – ciepło i atmosferę, jaką tworzy, koniecznie dowiedzmy się, jak rozpalać w kominku ekologicznie.

Kominek w salonie
Autor: Image Source/gettyimages

Spis treści

  1. Jak rozpalić w kominku? Zacznijmy od wyboru opału
  2. Dlaczego warto rozpalać w kominku od góry?
  3. Rozpalanie w kominku od góry krok po kroku

Jak rozpalić w kominku? Zacznijmy od wyboru opału

Zimą posiadacze tradycyjnych kominków stają przed dylematem, czy rozpalić w kominku i cieszyć się jego ciepłem i przytulnością, czy też nie dokładać swojej cegiełki do i tak panującego wokół smogu. Jeśli decydujemy się na pierwszą opcję, możemy zrobić bardzo wiele, aby nasz kominek nie stał się trucicielem całej okolicy. Pierwszym krokiem do ekologicznego palenia w kominku jest optymalny dobór opału.

W kominku najczęściej palimy drewnem, ale nie może być to byle jakie drewno. Koniecznie sięgajmy po najlepiej nadające się do tego celu gatunki – czyli liściaste, cechujące się jak najwyższą kalorycznością. Idealnie sprawdza się tutaj buk, dąb i brzoza. Najlepiej jest też unikać chemicznych substancji do rozpalania. Jak rozpalić w kominku bez podpałki?

Możemy sięgnąć po ekologiczne, niezawierające chemii podpałki albo przygotować w tym celu drobne, połamane patyczki z drzew owocowych.

Bardzo ważną kwestią jest nie tylko wybór dobrego gatunku drewna, ale również wysezonowanie opału. Im jest on suchszy, tym więcej ciepła daje i lepiej się pali, a przy tym mniej dymi.

Dlaczego warto rozpalać w kominku od góry?

Zanim przejdziemy do instrukcji rozpalania od góry, dowiedzmy się, jakie korzyści może przynieść nam taka metoda.

Wspomnieliśmy już, że jest to odpowiedź na pytanie – jak rozpalić w kominku ekologicznie. Taka metoda pozwala bowiem na czyste spalanie paliw – z dużo mniejszą ilością dymu i smoły oraz niemalże bez sadzy! Zmniejsza się również emisja pyłów – niektóre źródła podają, że nawet o 50-80% w porównania z tradycyjnym rozpalaniem!

Dodatkowo musimy mieć świadomość, że rozpalanie od góry pozwala na ekonomiczniejsze spalanie drewna, co przekłada się bezpośrednio na oszczędności w kupowaniu opału.

Czy rozpalanie od góry ma jakieś wady? Po pierwsze trwa dłużej niż rozpalanie tradycyjne, a po drugie nie zakłada możliwości dokładania kolejnych bierwion. Jeśli wypali się cały opał, wówczas należy ułożyć i rozpalić drewno od nowa. Jednak spalenie ułożonych i rozpalonych od góry polan trwa nieco dłużej niż zazwyczaj, dlatego takie dogrzewanie mieszkania nie powinno być zbyt uciążliwe.

Rozpalanie w kominku od góry krok po kroku

Jak rozpalić w kominku od góry, by spalanie było efektywne, a sam proces jak najprostszy? Postępujmy według kolejnych wskazówek:

  1. Przygotujmy opał – duże polana o objętości ok. połowy paleniska – tak, by wystarczyły na jak najdłuższe spalanie.
  2. Wybierzmy podpałkę – mogą to być patyczki, drobne gałązki, ale również papier. Pamiętajmy, by sięgać po ekologiczne rozwiązania i unikać gazet, ponieważ spalana farba drukarska emituje bardzo dużo zanieczyszczeń.
  3. Polana ułóżmy na palenisku – od najgrubszych na samym dole, przez cieńsze wyżej.
  4. Podpałkę połóżmy na samym wierzchu – najlepiej układając je w kratkę lub w stosik i przetykając czymś łatwopalnym, np. fragmentami papieru.
  5. Podpalmy rozpałkę – poczekajmy, aż zajmie się ogniem, następnie zamknijmy drzwiczki kominka.

Kolejne warstwy drewna będą się stopniowo zajmowały ogniem – jeśli podpałka nam zgaśnie, ułóżmy nową i tym razem zadbajmy o lepszy dopływ powietrza do komory spalania, dopóki ogniem nie zajmą się grubsze szczapki.

Taki sposób rozpalania w kominku wymaga pewnej wprawy, jednak trening czyni mistrza, a już po kilku próbach sami najlepiej „wyczujemy” nasz kominek i sposoby dopuszczania powietrza do paleniska.

Decydując się na rozpalanie kominka od góry, możemy mieć wszystko – więcej ciepła w zimowe wieczory, niezwykłą aurę tworzoną przez ciepłą barwę ognia i trzaskające w kominku drewno, ale też świadomość, że nie trujemy siebie, naszych sąsiadów oraz środowiska. Zadbajmy więc o siebie i naszą planetę, zmieniając pozornie tak niewiele.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE