Biuro w salonie. Jak urządzić miejsce do pracy w pokoju dziennym?

2022-02-01 8:09

Osobisty gabinet z biurkiem, wygodnym fotelem i bogatą biblioteczką – niestety nie każdy ma możliwość cieszenia się takim rozwiązaniem. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na ciągłe prace na kolanie i przekładanie dokumentów z kąta w kąt. Jak urządzić praktyczne i estetyczne biuro w salonie? Co jest ważne przy funkcjonalnym wydzieleniu miejsca do pracy w pokoju dziennym? Odpowiadamy na te pytania!

Spis treści

  1. Biuro w salonie: jak je urządzić?
  2. Miejsce do pracy w salonie: ważne wskazówki
  3. Jak urządzić salon - GALERIE ZDJĘĆ

Szczęśliwi ci, którzy mogą pozwolić sobie na urządzenie osobistego gabinetu w domu, a następnie w ciszy i spokoju, z dala od zgiełku dnia codziennego, zasiąść w wygodnym fotelu i oddać się pracy albo w samotności pogrążyć się w fascynującej lekturze. Co jednak jeśli nie mamy możliwości, by przeznaczyć jedno z pomieszczeń na gabinet?

Czasem wystarczy odrobina kreatywności i pomysł, aby stworzyć wygodne miejsce do pracy w salonie. Urządzając pokój dzienny, z łatwością możemy wydzielić w jego wnętrzu niewielkie biuro. Jak to zrobić? Jak urządzić salon z miejscem do pracy? Prezentujemy pomysły na kącik do pracy w pokoju dziennym.

Biuro w salonie: jak je urządzić?

Pokój dzienny to zwykle reprezentacyjne pomieszczenie w mieszkaniu czy domu. To właśnie w nim przyjmujemy gości i organizujemy spotkania towarzyskie. Niekiedy jednak jesteśmy zmuszeni wygospodarować miejsce do pracy w salonie. Trzeba to jednak zrobić w taki sposób, by nie odbierać pokojowi dziennemu jego podstawowej roli, czyli biuro w salonie nie powinno dominować we wnętrzu.

Pamiętajmy też, że współcześnie miejsce do pracy nie jest zbyt wymagającą przestrzenią. Do jego urządzenia w salonie zazwyczaj wystarczy biurko lub niewielki stół, wygodne krzesło (albo fotel biurowy) i – w razie potrzeby – np. dodatkowy regał na książki bądź dokumenty.

Sercem salonu jest zwykle sofa (bądź komplet mebli wypoczynkowych) i powinniśmy to „uszanować”, aranżując biuro w pokoju dziennym. Dlatego trzeba się dobrze zastanowić nad usytuowaniem biurka. Najlepiej, jeśli będzie stało przy oknie (tak byśmy podczas pracy kierowali twarz w jego stronę) bądź bokiem do niego. W ten sposób wykorzystamy walory światła dziennego podczas pracy.

Jeśli jednak biurko musi stanąć gdzieś indziej, pamiętajmy o ergonomicznym oświetleniu. Lampa emitująca światło jak najbardziej zbliżone do tego dziennego (dobrze pobudza!) powinna stać po lewej stronie, jeśli jesteśmy praworęczni, a w przypadku osób leworęcznych – po prawej.

Miejsce do pracy w salonie powinniśmy też w miarę możliwości wizualnie oddzielić od reszty pomieszczenia. Dobrze do tego sprawdzi się np. dwustronny regał, który będzie pełnił funkcję ścianki działowej. Inna opcja to np. parawan, wysoka komoda czy nawet zasłona tekstylna.

Miejsce do pracy w salonie: ważne wskazówki

Kluczowe jest oddzielenie miejsca do pracy od reszty pomieszczenia. Jeśli to możliwe, warto postawić transparentne szklane ścianki – w ten sposób zachowamy efekt otwartej przestrzeni, a jednocześnie będziemy mieli możliwość popracowania w ciszy.

Podczas pracy na laptopie może nas kusić to, by wykonywać ją na sofie. To jednak nie jest wskazane ze względów psychologicznych – zaburzamy bowiem podział na strefy pracy i relaksu.

Wygodne krzesło, dobrze dopasowane do ciała, to jedna z kluczowych kwestii w przypadku salonu z miejscem do pracy. Warto też pomyśleć o meblach, które pozwalają nam zmieniać pozycję w ciągu dnia (to korzystne dla kręgosłupa).

Biuro w salonie nie powinno się optycznie wybijać na pierwszy plan. Dlatego zarówno biurko, jak i krzesło czy inne meble biurowe muszą współgrać stylistycznie z resztą pokoju dziennego.

Jak urządzić salon - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz, w jaki sposób możesz urządzić swój salon i wydzielić w nim miejsce na biuro. Oto galerie z inspirującymi zdjęciami pełnymi pomysłów na aranżację salonu.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE