Fotel do czytania książek - wybieramy najładniejszy. Piękne fotele do salonu

2023-11-20 15:53

Jaki powinien być wygodny fotel do czytania i jak go wybrać? Oto poradnik, który podpowie ci, jak urządzić kącik do czytania w salonie. Wybraliśmy też 17 modnych nowoczesnych foteli.

Spis treści

  1. Kącik do czytania w salonie
  2. Jaki powinien być wygodny fotel?
  3. Jakie jest najlepsze światło do czytania?
  4. Jak urządzić kącik do czytania?
  5. Przytulny kącik do czytania - 12 inspiracji
  6. Zobacz też: Modne sofy rozkładane. Wygodna sofa z funkcją spania do małego mieszkania
Trendy we wnętrzach – jesień 2023!

Przed nami długie jesienno-zimowe wieczory zachęcające do spędzania czasu w domowym zaciszu. Nieprzyjemna aura za oknem skłania do zaszycia się w fotelu, pod kocem, z książką w ręku. W dobrym otoczeniu lektura ma lepszy smak. Zobacz piękne fotele i jak wyczarować przytulny kącik do czytania w salonie.

Kącik do czytania w salonie

Jak sama nazwa wskazuje, kącik do czytania powinien znajdować się w rogu salonu lub w innym, jak najbardziej oddalonym od ciągów komunikacyjnych miejscu, tak, by czytającemu nie przeszkadzali przemieszczający się po mieszkaniu domownicy.

Wybór fotela to sprawa bardzo indywidualna, żeby nie powiedzieć – intymna. Ważne jest, by się do danego mebla „przymierzyć”, bo najprawdopodobniej będziemy zasiadać w nim na długie godziny.

Jaki powinien być wygodny fotel?

Fotel powinien być dość twardy (to dobre dla kręgosłupa), dobrze wyprofilowany, z podłokietnikami i zagłówkiem. Badania konsumenckie mówią, że klienci preferują tzw. uszaki. Tego typu mebel w pokoju pozwala również na chwilę komfortowej drzemki. Modne są też fotele z niskimi siedziskami.

Równie ważne są tkaniny, z jakich wykonano tapicerkę. Najmodniejsza to tkanina bouclé, nie słabnie popularność weluru, powodzeniem cieszą się także sztuczne futra i sztruks.

Dobierając fotel do kącika czytelniczego, warto wziąć pod uwagę styl naszego salonu – o ile nie masz w planach stworzenia eklektycznego wnętrza, postaw na mebel korespondujący z resztą wystroju. Niezwykle istotną kwestią jest również oświetlenie kącika do czytania.

Przeczytaj też: Przytulny ciepły salon. Jak ocieplić wnętrze dodatkami? 14 fantastycznych inspiracji

Jakie jest najlepsze światło do czytania?

Górne oświetlenie salonu nie nadaje się do czytania, dlatego najlepiej jest zainwestować w dodatkowe źródło światła, jak lampa podłogowa czy kinkiet, najlepiej na ruchomym ramieniu.

Światło nie może mieć zbyt skupionej wiązki, powinno równomiernie padać na stronice książki (a nie w oczy), ważna jest również regulacja ustawienia. Najlepiej czyta się przy żarówkach o barwie lekko ciepłej, te z zimną barwa mogą szybko męczyć oczy.

Jak urządzić kącik do czytania?

W kąciku przeznaczonym do czytania przydaje się także stolik lub regał, na którym postawisz kubek z herbatą czy odłożysz książkę w trakcie przerwy oraz takie dodatki jak ciepły koc i poduszka, którą można podłożyć sobie pod krzyż. Dzięki niej nasze ciało będzie lekko odchylone do tyłu, a mięśnie pleców – rozluźnione.

Fotel do czytania
Autor: serwis prasowy marki Selsey

Przytulny kącik do czytania - 12 inspiracji

Zobacz też: Modne sofy rozkładane. Wygodna sofa z funkcją spania do małego mieszkania

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE