W aranżacji świątecznego stołu celem jest stworzenie miłej, niepowtarzalnej oprawy dla naszych gości. To co musimy wziąć pod uwagę to styl wnętrza naszego mieszkania, charakter spotkania i upodobania zaproszonych osób. Naszym zdaniem jedną z niewielu rzeczy, które należy zaplanować z wyprzedzeniem, zaraz po prezentach, jest dekoracja świątecznego stołu. Dlaczego? Bo zostawiony na ostanią chwile będzie wyglądał chaotycznie, a ewentualne braki serwetek, ozdób wprowadzą niepotrzebne zamieszanie tuż przed obiadem czy kolacją.

Sprawdź też: pomysły na stroik świąteczny >>>

Wybraliśmy dla was najpiękniejsze świąteczne dekoracje stołów, które sprawią, że bożonarodzeniowa oprawa będzie daleka od codzienności. Zobaczcie pomysły projektantów dekoracji i stylistów, oferty popularnych sklepów. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Aranżacja świątecznego stołu: hygge na Boże Narodzenie

Pozytywne hygge przybyło do Polski z Danii kilka miesięcy temu. Polacy pokochali skandynawski optymizm Duńczyków oraz ich pomysły na radosny styl życia. Hygge to nie tylko dobre nastawienie do codzienności, ale także styl ubierania się czy urządzania domu. Główny cel? Ma być miło, przytulnie, a otoczenie powinno sprzyjać byciu razem.

Sprawdź też: jak nakryć wigilijny stół >>>

To styl życia oparty na małych przyjemnościach i tworzeniu domowej atmosferty. Skandynawowie od zawsze lubią wszystko co ociepla wnętrza, wprowadza przyjemny nastrój. Cenią spokój i kontakt z naturą. Wnętrzarska odsłona stylu hygge kojarzy się ze stylem rustykalnym, więc taki jest także modelowy stół świąteczny. Tworzony indywidualnie, kreatywnie w duchu DIY. W związku z tym w aranżacji świątecznego stołu w stylu hygge powinny pojawić się ręcznie robione stroiki z szyszek i gałązek, dekoracje z papieru, samodzielnie wycinane rozety. Obowiązkowy element? Świece! Swobodna aranżacja stołu nie wymaga białych, wykrochmalonych obrusów. Polecamy te w modną, górską kratę lub kolorowe paski. 

Aranżacja świątecznego stołu: elegancko i z klasą

Styl elegancki opiera się na założeniu, że dokładamy wszelkich starań by nasza uroczystość była wyjątkowa, a świąteczny stół wyglądał inaczej niż zwykle. Jak stworzyć elegancką atmosferę? Możemy na przykład przelać wodę do karawki, świece umieścić w jedolitych stylistycznie naczyniach np. złotych lub srebnych. Jeżeli nie mamy kompletu takich samych talerzy warto wybrać tylko te, które są w podobnym kolorze. Sprawdzoną zasadą stylu eleganckiego w dekoracji stołu jest konsekwetne trzymanie się kolorystyki. Modne zestawienia na święta? Czerń lub granat plus złoto, srebro i szarość, czerwień i złoto. W styl elegencki wpisuje się cała gama dodatków do dekoracji stołu, których na co dzień nie używamy np. serwetki z materiału, bieżniki, dekoracyjne klamry spinające obrus lub serwetki. A także elegancki kwiaty - na Boże Narodzenie koniecznie gwiazda betlejemska.

Aranżacja świątecznego stołu: uniwersalny styl nowoczesny

W stylu nowoczesnym najważniejszy jest umiar. Na świątecznym stole powinny się znaleźć tylko niezbędne elementy zastawy, ułożone w uporządkowany i schludny sposób. Zastawa i sztućce charakterystyczne dla stylu nowowczesnego mają oszczędne, proste formy oraz pozbawione są zdobień. Wszystkie elementy zastawy powinny być z tego samego kompletu, tworzyć spójną całość. Nuda? Nic podobnego, jeżeli w aranżacji stołu na święta głównym motywem będzie wyrazisty, modny kolor. Polecamy z tej okazji kupić nowy obrus, który stworzy ładne tło np. granatowy, czarny, a nawet złoty czy srebny. Na każdym z nich świetnie będzie wyglądać biała, prosta porcelana. Dekoracje na stole? Tak, ale niewiele, bez wyrazistych zdobień, świątecznych aniołków czy choinek. Warto pomyśleć także o świecach - w szklanych, minimalistycznych osłonkach lub metalowych świecznikach.