Świąteczne dekoracje stołu i jadalni: wyjątkowy stół na Wigilię

Dekoracja stołu na święta Bożego Narodzenia jest równie istotna jak ubranie choinki. Pyszne potrawy zasługują na wyjątkową oprawę, czyli dekorację stołu. Staną się jeszcze pyszniejsze. Wyjątkowe nakrycie wigilijnego stołu pozwoli też czasem ukryć to, że potraw jest mniej niż wymaga tego tradycja. I bardzo dobrze, bo najważniejsze jest to żeby spotkać się z najbliższymi w ten wyjątkowy wieczór, na który czekamy przez cały rok.

Choinki wyjatkowa dekoracją stołu na Boże Narodzenie
Świąteczne dekoracje w kolorze białym
Dekoracja jadalni i bombki zawieszone na lampie
Dekoracja stołu na Boże Narodzenie w kolorach białym i srebrnym
Dekoracje na Boże Narodzenie

Dekoracja stołu na święta Bożego Narodzenia to dla większości z nas sprawa nie łatwa. Ale kiedy już to zrobimy  mamy wielką satysfakcją.  A komplementy od gości będą ukoronowaniem naszej pracy. Warto przemyśleć dekorację stołu kilka dni wcześniej zanim Jeszcze rzucimy się w wir gotowania. Niektórzy dekorują stół tuz przed przyjściem gości inni robią to poprzedniego wieczoru. Wydaje się to być dobrym pomysłem, bo wtedy nie spieszymy się przygotowując potrawy, które muszą czekać do ostatniej chwili.

Dekoracja stołu wigilijnego

Dekoracja stołu na Wigilię ma jeden stały i powtarzalny detal. Jest nim biały obrus. Dzięki temu chyba jest nawet łatwiej - mamy punkt zaczepienia. Teraz dopiero dobieramy kolorowy bieżnik: w stylu tradycyjnym czerwony lub zielony albo nowoczesny szary lub granatowy. Kolorowy bieżnik będzie idealnym tłem dla białej dekoracji. Czyli białych świec, lampionów lub udekorowanych na biało stroików. Innym pomysłem na dekorację stołu na Wigilię jest biały obrus i kolorowa dekoracja: czerwone, zielone, złote, srebrne świece, stroiki lub wianki. Trzecim pomysłem, w stylu nowoczesnym, jest zestawienie białego z białym czyli obrusa i biało – srebrnej lub biało złotej dekoracji. Zestawienie bieli i srebra oraz bieli ze złotem jest bardzo eleganckie i wyrafinowane. Stół skrzy się w świetle świec delikatną i subtelną poświatą. Wielbiciele stylu skandynawskiego mogą położyć na stole również prawdziwe szyszki w naturalnej formie bądź posypane brokatem. I jeszcze jedna istotna rzecz. Jeśli mamy białe lniane serwetki, to Wigilia i święta Bożego Narodzenia są właśnie tą okazją na którą je wyjmujemy. Jeśli nie mamy lnianych serwetek użyjmy oczywiście papierowych ale postarajmy się by były zgrane kolorystycznie z pozostałą dekoracją stołu.

Dekoracja stołu na uroczysty obiad w czasie Bożego Narodzenia

Świąteczna dekoracja stołu na Boże Narodzenie nie ma już żadnych ograniczeń. Zależy tylko od tego co nam się podoba i w jakim stylu zaaranżowana jest nasza jadalnia. Dekoracja stołu na Boże Narodzenie może pozostać cała biała z błyszczącymi szklanymi, srebrnymi lub złotymi elementami. Ostatnio w modnym stylu vintage jest mnóstwo świeczników w kolorach srebrnym i złotym wyglądających jakby korzystały z nich jeszcze nasze babcie. Bardzo ładna dekoracja świątecznego stołu będą też na przykład mandarynki, jabłka (były pierwsza dekoracją choinki jeszcze w XIV wieku) i orzechy włoskie ułożone luzem na środku stołu. Dekoracja niezwykła bo jadalna, która zniknie pod koniec przyjęcia. Taka dekoracja z mandarynek ułożonych bezpośrednio na blacie lub w misterny stosik będzie także oryginalną dekoracją stolika kawowego lub komody.

Dekoracja stołu i jadalni na Boże Narodzenie

Dekorując stół na Boże Narodzenie nie zapominajmy też o dekoracji wokół. Bardzo ładnie będą wyglądały lampki choinkowe rozciągnięte dookoła ram obrazów i luster, typowe dla zimy owoce ułożone na stołach i komodach, świeczniki i lampiony ustawione tam gdzie się tylko da. Jest jeszcze jedno miejsce, które okazuje się być wprost idealnym do umieszczenia dekoracji. Jest to lampa nad stołem. Możemy na niej zawiesić maleńkie bombki, szklane świeczniki  - bombki na tealighty, anioły itp. Pamiętajmy tylko by były to lekkie dekoracje i nie obciążały zbytnio zaczepu lampy, Dekoracje takie nie muszą być wcale kosztowne, a kompletnie odmienią i rozświetlą wnętrza naszych mieszkań podczas świąt Bożego Narodzenia. Nawet świeczniki i dekoracje kupione w sieciówkach ale zaaranżowane  w wyjątkowy sposób będą niepowtarzalną dekoracją.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Materiały prasowe Riviera Maison

POLECANE ARTYKUŁY