W zrób to sam pokazujemy, jak zrobić baranka wielkanocnego z masy solnej. Warto do prac zaprosić maluchów, którzy chętnie uczestniczą w przygotowaniach do świąt wielkanocnych. Z radością więc razem z nami zabiorą się do robienia baranka z masy solnej. Tego typu ozdoby wielkanocne ręcznie robione zawsze wyróżniają się na stole wielkanocnym.

Co symbolizuje baranek wielkanocny?

Baranek z czerwoną chorągwią jest liturgicznym symbolem Wielkanocy. Katolikom przypomina o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Choć w dekoracjach wielkanocnych częściej królują zajączki czy kurczaczki, to jednak jeśli zależy nam na religijnej symbolice, właśnie baranka nie powinno zabraknąć w wielkanocnym domu. Dużą popularnością – zwłaszcza wśród dzieci – cieszą się baranki cukrowe, które można schrupać. Baranki wielkanocne przygotowuje się również z ciasta, a więc to kolejna smaczna dekoracja świąteczna. My pokazujemy, jak zrobić wielkanocnego baranka z masy solnej. Wystarczy kierować się naszą instrukcją, by zyskać ciekawą ozdobę na Wielkanoc.

..  Wielkanocne jajka ze wstążki KROK PO KROKU >>>

Baranek wielkanocny: potrzebne materiały

Do wykonania baranka z masy solnej potrzebne nam będą: 

- szklanka mąki
- szklanka soli
- szklanka wody
- wałek do ciasta
- folia aluminiowa
- wyciskarka do czosnku
- papier do pieczenia
- lakier spray

..  Modne dekoracje wielkanocne 2018 – inspiracje i zdjęcia! >>>

Jak zrobić wielkanocnego baranka z masy solnej krok po kroku?

Sól i mąkę dokładnie mieszamy w jednym naczyniu przez około 3 minuty, następnie dodajemy wodę. Do wymieszanych składników dodajemy wodę i wyrabiamy ciasto, aż powstanie gładka masa. Z kawałków folii aluminiowej wykonujemy stelaż, wokół którego będziemy formować korpus baranka wielkanocnego.

Ciasto na baranka dzielimy na dwie części. Większą rozwałkowujemy na placek o grubości około 1 cm. Z pozostałej części lepimy drobne elementy. Rozwałkowane ciasto formujemy wokół przygotowanego stelaża, nadając figurce kształt siedzącego baranka. Do uformowanej głowy baranka dolepiamy uszy, zwilżając powierzchnię styku mokrym pędzelkiem.

Za pomocą wykałaczki zaznaczamy w masie oczy i nozdrza baranka. Ciasto wyciskamy przez wyciskarkę do czosnku, w ten sposób powstanie efekt owczego runa. Cieniutkie ruloniki ciasta o centymetrowej długości odcinamy wykałaczką i przylepiamy do grzbietu figurki baranka.

Figurkę baranka wielkanocnego ułożoną na papierze do pieczenia wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 75 stopni. Zostawiamy uchylone drzwiczki przez pierwsze półtorej godziny, aby figurka wyschła. Następnie stopniowo zwiększamy temperaturę do 200 stopni i czekamy, aż baranek się zarumieni. Gotowe!

..  Ozdoby wielkanocne w kolorze różowym – pomysł na Wielkanoc >>>

Pisanki i stroiki: ciekawe dekoracje na Wielkanoc

Zastanawiasz się, jak udekorować dom na Wielkanoc? Możesz zrobić naturalny stroik wielkanocny. Inna opcja? Pisanki wielkanocne, które można dekorować na mnóstwo sposobów. Więcej pomysłów znajdziesz w naszych galeriach zdjęć.