Oto 3 pomysły na choinkę: nietypowe, tanie i minimalistyczne. Choinka z desek, lampek czy płyty sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze. Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki, ale nie każdy chce co roku kupować i transportować drzewko do domu, walczyć z opadającymi igłami i na koniec zmagać się z jego wyniesieniem. Dla oszczędzających sobie takiego wysiłku ekologów czy osób, które poszukują czegoś mniej tradycyjnego, proponujemy w zrób to sam alternatywę - samodzielne zrobienie nietypowej dekoracji świątecznej - choinki np. drewnianej, najlepiej przy udziale całej rodziny. Jeżeli zdecydujemy się na płaską przyścienną wersję choinki, dodatkowo zaoszczędzimy miejsce w salonie, nic nie tracąc z świątecznej atmosfery. Poniżej trzy propozycje na choinkę, które po świętach łatwo usunąć i łatwo przechować w piwnicy: choinka z płyty, ze sznurów lampek oraz choinka z desek.

Pomysł 1: choinka z płyty 

Do tej dekoracji świątecznej w kształcie choinki można wykorzystać jakąkolwiek płytę, do jakiej mamy dostęp - począwszy od sklejki, pilśni, kartonowo-gipsowej, tworzyw sztucznych itp. Ważne jedynie, żeby się nie uginała. Z płyty należy wyciąć stylizowany kształt choinki o wybranej wielkości. Dobrze się sprawdza nawet zwykły trójkąt czy trójkąt na nodze - pniu, ale mogą być też bardziej wymyślne kształty. Taką choinkę ustawimy i zamocujemy jak w powyższym przykładzie.

Dalsze wykonanie choinki ogranicza jedynie nasza wyobraźnia, a możliwość wielokrotnych zmian czyni inwestycję wielosezonową. Można wycięty kształt choinki pomalować np. farbą tablicową i co roku rysować nowe ozdoby albo wytapetować ciekawą tapetą lub tkaniną dobraną do wnętrza. Można rozpiąć lampki w zygzak albo też mocować tradycyjne bombki taśmą samoprzylepną. Ciekawie będą wyglądały doklejone nietypowe ozdoby, np. foremki do ciastek, albo bardziej tradycyjnie - szyszki. Dzieci będą zachwycone, jeśli razem z nimi wykleimy drzewko kolażem ze świątecznych ilustracji. A może po prostu z przymrużeniem oka fototapetą z zielonymi igłami?

 

Pomysł 2: choinka ze sznurów lampek

Drugi pomysł na choinkę spodoba się miłośnikom lampek i światełek. W mieszkaniu zaczynamy od wybrania miejsca na choinkę: pusty, dobrze widoczny kawałek ściany. Wyznaczamy wielkość "choinki" - trójkąt, najlepiej dość wysoki i strzelisty (możemy na moment lekko przykleić taśmę malarską do ściany, żeby sprawdzić, czy się dobrze komponuje). W górnym wierzchołku wyznaczonego trójkąta musimy wbić gwóźdź (po świętach nie warto go usuwać, wykorzystajmy go do zawieszenia innej sezonowej ozdoby), a jako jego podstawy użyjemy odpowiednio długiej i ciężkiej rurki leżącej na podłodze (może być np. kawałek rurki wodociągowej, karniszowej, gruby kij czy w wersji rustykalnej - gałąź).

Zobacz też:

Dekoracje bożonarodzeniowe w ogrodzie i wokół domu >>>

Ozdoby świąteczne w stylu shabby chic >>>

Papierowe ozdoby świąteczne: białe dekoracje na Boże Narodzenie >>>

Choinkę tworzymy, rozpinając lampki promieniście od gwoździa - czubka do rurki, od jej jednego końca do drugiego. W tym wariancie procentuje staranność. Żeby sznury nie zsuwały się wzdłuż rurki, należy przymocować je w odpowiednim miejscu taśmą samoprzylepną bądź ozdobnym obwiązaniem. Nagromadzenie kabli na czubku drzewka warto zamaskować np. dużą ozdobną gwiazdą. Jeżeli zastosujemy lampki z regulacją natężenia światła lub zmiennym kolorem lampek, kompozycja zyska jeszcze bardziej na atrakcyjności i będzie można co roku zmienić kolorystykę pomieszczenia.

Pomysł 3 na choinkę: choinka z desek

Dla wielbicieli drewna i majsterkowiczów dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie dekoracji świątecznej - stylizowanej choinki z desek. Możemy przy okazji zagospodarować zalegające resztki po remoncie bądź rozejrzeć się, czy w okolicy ktoś nie chce pozbyć się takich pozostałości po budowie. To, że mogą być pochlapane farbą czy mieć różne zabarwienie, doda tylko im charakteru. Możemy oczywiście użyć także nowych desek kupionych w tym celu - koszt nie będzie wysoki, a poza tym drzewko posłuży nam zdecydowanie dłużej niż prawdziwe.

Sprawdź też: Choinka z desek DIY: instrukcja krok po kroku ze zdjęciami >>>

Najdłuższą posiadaną deskę przeznaczamy na pionowy pień i kładziemy na podłożu. Pozostałe deski układamy na krzyż, w odstępach, poziomo (czyli prostopadle do pnia). Zaczynamy od dołu, pozostawiając wolny kawałek "nogi" drzewka, aż prawie do czubka choinki, wybierając (bądź docinając) coraz krótsze - tak żeby całość tworzyła mniej więcej trójkąt z nogą - pniem. W zależności od upodobań i umiejętności możemy to wykonać z matematyczną dokładnością bądź z pewnym luzem - dobrze wyglądać będzie również drzewko z nierównymi ramionami i nierównoległymi "piętrami". O ile kompozycja nas zadawala, każdą poprzeczną deskę solidnie przybijamy do pnia (paroma gwoździami, żeby ramiona się nie obróciły), dobierając tak gwoździe, żeby nie przeszły na wylot.

Gotową choinkę z desek najłatwiej jest po prostu pod lekkim skosem oprzeć o ścianę. Jeśli obawiamy się, że małe dzieci czy pies mogą je przewrócić, można w czubku wywiercić otwór i stawiając pionowo przy ścianie, zabezpieczyć dodatkowo, mocując górę na jednym haku, bądź zastosować dające się usunąć bez śladu dwustronne taśmy klejące.
Choinkę z desek łatwo dodatkowo dekorować i co roku mieć ją inaczej przybraną. Drewno można zostawić surowe bądź pomalować. Można także np. na poziomych ramionach opleść lampki, "zawiesić" bombki, wbijając w drewno pineski lub po prostu je namalować na drewnianych poziomach.