Czysta przestrzeń: salon, kuchnia i jadalnia w bieli czyli 3 w 1 w przestrzeni dziennej

2015-07-10 15:20 Agnieszka Zawadzka

Rozświetlająca biel i jasne szarości w projekcie salonu z kuchnią i jadalnią zbudowały przestrzeń w sposób czysty i świetlisty. Klarowna przestrzeń pokoju dziennego uspokaja myśli po intensywnym dniu. Każdy mebel i drobiazg został dodany z rozmysłem i nie burzy harmonii wnętrza. Zainspiruj się pełnym światła projektem przestrzeni dziennej: salonu, kuchni i jadalni!

Żaden przedmiot w aranżacji jasnej strefy dziennej mieszkania nie jest zbędny. Meble dobrano konsekwentnie i z umiarem. Dodatki – wzajemnie ze sobą skorelowano. Jakimi zabiegami stworzono jasną przestrzeń dzienną, łączącą w sobie funkcje salonu, jadalni i kuchni, przy jednoczesnym zachowaniu konsekwencji stylistycznej i wprowadzeniu elementów decydujących o finalnie przyjaznym i przytulnym odbiorze wnętrza?

Czysta przestrzeń strefy dziennej: biel w ofensywie

Grunt to podstawa. Kolorami bazowymi aranżacji jasnej strefy dziennej stały się dwie barwy: biel i szarość. Konsekwencja bieli ścian rozciągnęła się na strefę okien – gładkie, śnieżnobiałe zasłony, białe firany i (a jakże) szeroką, białą obudowę ukrytego karnisza. W bieli wybrano również lekkie i proste meble do pokoju dziennego w kształcie kubików. Podłużna szafka RTV i wiszący regał w formie szachownicy to rozwiązanie kwestii zabudowy w strefie wypoczynkowej. Ciekawa forma przeskalowanej, "filmowej" lampy podłogowej urozmaiciła proste i "poukładane" w formie bryły mebli w kąciku wypoczynkowym. Po skrajnej stronie pomieszczenia ulokowano strefę jadalni. A w niej biały, prostokątny stół i białe, metalowe krzesła ogrodowe w roli krzeseł salonowych. Naturalnym wyborem kolorystyki kuchni w zaistniałym towarzystwie była również biel. Prosta i gładka zabudowa z MDF-u w białej kuchni, układem podziału szafek nawiązuje do szachownicowego regału w strefie wypoczynkowej. Biała wyspa kuchenna funkcjonalnie poszerzona w głąb jadalni, służy nie tylko za przestrzeń roboczą, ale także jako bufet śniadaniowy z dwoma białymi hokerami na chromowanych stelażach. Zawieszone pod kątem zestaw białego oświetlenia ponad blatem kuchennym urozmaica poukładaną, białą przestrzeń kuchni.

Bo liczy się przytulność...

Aby konsekwentnie białe wnętrze nie przytłaczało laboratoryjną atmosferą, na podłodze zdecydowano się położyć jasnoszare, drewnopodobne panele podłogowe. Przyjemnie neutralizują wszechobecną biel, udomawiając wnętrze i czyniąc je bardziej przytulnym. Podobną funkcję przejęły meble w strefie wypoczynkowej. Kanapa i fotel wykonane zostały z przyjemnie miękkiej, naturalnej, beżowo-szarej tkaniny. Estetyczne, pikowane wykończenie dodało im sznytu i przytulności. Ciekawa, romboidalna pufa w jasnoszarym, melanżowym obiciu, ciekawą fakturą urozmaica pełną prostych podziałów przestrzeń dzienną. Graficzny dywan w czarno-białej kolorystyce jasno wydziela kącik wypoczynkowy. Dwa kubiczne stoliki kawowe na funkcjonalnych kółkach  umożliwiają swobodne dopasowanie ich ustawienia do konkretnego mebla i ulubionej pozycji osoby siedzącej. Na przytulność jasnej przestrzeni dziennej z dominującą rolą bieli największy wpływ mają jednak drobiazgi: żółta podkładka na stoliku kawowym, korespondująca z żółtą poduszką, czasopismami i owocami na stole w jadalni. Zróżnicowane pod względem odcieni szare tekstylia na kanapie, energetycznie różowy, industrialny świecznik na regale, różowa poduszka z flamingiem i przyjemnie pastelowa kolorystyka kuchennej ceramiki codziennej. Te wszystkie elementy, w pierwszej chwili niezauważalne i przytłoczone wszechobecną bielą, po czasie przebywania w tak rozświetlonym bielą wnętrzu podkreślają i określają domowy charakter przestrzeni dziennej w mieszkaniu.