Ściany przesuwne – co to takiego?

Ściany przesuwne to rozwiązanie, które możemy porównać np. do dużych przesuwnych drzwi podobnych do tych, które stosujemy w garderobach czy szafach wnękowych. Jednak ściany przesuwne do mieszkania są nieco bardziej zaawansowane i pozwalają oddzielać od siebie poszczególne strefy domu w bardzo precyzyjny sposób, jednocześnie nie zabierając możliwości pozostawienia otwartej przestrzeni.

W przeciwieństwie do drzwi harmonijkowych ściany przesuwne są montowane na całą wysokość pomieszczenia, jednak mogą przybierać podobną do nich formę – nakładających się na siebie paneli. Przesuwne ściany często są instalowane tak, by nie naruszać struktury podłogi – jest to bardzo ważne, szczególnie wtedy, gdy zależy nam na zachowaniu integralności obu stref danego pomieszczenia, np. kuchni i salonu, i nie chcemy, by po przesunięciu panelu widoczne pozostały podziały na podłodze. Wtedy taką przesuwną ściankę działową montuje się na prowadnicach bezpośrednio do sufitu, pozostawiając niewielką wolną przestrzeń pomiędzy ścianką a posadzką.

Gdzie sprawdzi się ściana przesuwna?

Jest sporo miejsc, w których ściany przesuwne sprawdzają się idealne – oto kilka propozycji:

  • Przesuwna ściana jako połączenie kuchni z salonem to rozwiązanie, po które chętnie sięgają projektanci nowoczesnych mieszkań. Trzeba bowiem pamiętać, że współczesne aranżacje bardzo cenią otwartą przestrzeń dającą nie tylko spore możliwości wykończeniowe, ale też będącą przyjemniejszą w odbiorze. Po co zatem stosować przesuwną ścianę do mieszkania? Dzięki niej możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się zapachów podczas gotowania do salonu, ale też zadbać o komfort domowników w czasie oglądania telewizji czy odrabiania lekcji, kiedy my hałasujemy mikserem.
  • Przesuwna ścianka działowa może okazać się niezbędna także w kawalerkach. Jeśli mamy do dyspozycji sporo miejsca na przestrzeni jednego pomieszczenia, możemy je zaaranżować zgodnie z potrzebami. Warto umieścić ścianę przesuwną w mieszkaniu, by oddzielić strefę pracy od miejsca wypoczynku albo stworzyć sobie intymną sypialnię.
  • Dwójka dzieci, a tylko jeden pokój dziecięcy? Tutaj także ściana przesuwna przyjdzie z pomocą. Dzięki niej z jednego pomieszczenia możemy zrobić dwa, tak by każda z naszych pociech miała prywatną przestrzeń do spania czy nauki. A na czas zabawy przesuwna ścianka działowa zniknie, dając więcej przestrzeni do codziennych harców.
  • Jeśli zdarza nam się pracować z domu, ściana przesuwna do mieszkania pozwala na oddzielenie życia zawodowego od rodzinnego – dosłownie i w przenośni. A kiedy uporamy się już z codziennymi obowiązkami, możemy szybko wrócić do naszych bliskich i oddać im przestrzeń zagarniętą na domowy gabinet.
  • Ruchoma ścianka znajduje zastosowanie także w łazienkach – przesuwna ścianka prysznicowa to świetny sposób na stworzenie dużej, wygodnej strefy natryskowej, która zabierze sporo miejsca, ale nie na stałe – po kąpieli oddamy część pomieszczenia do standardowego użytku.

Przesuwna ścianka działowa – z czego ją wykonać?

Jak zrobić ściankę przesuwną? Wykorzystać do tego celu możemy rozmaite materiały! Tradycyjne ścianki działowe często wykonywane są z płyt gipsowo-kartonowych, jednak w tym przypadku warto postawić na nieco solidniejsze materiały, których ryzyko uszkodzenia w ruchu będzie jak najmniejsze.

Przesuwne ścianki działowe możemy wykonać z tych samych materiałów, których używa się do robienia drzwi do szaf wnękowych czy garderoby. Dzięki temu łatwo dobierzemy też pasujące do płyt drewnopodobnych prowadnice i inne elementy montażowe.

Do nowoczesnych pomieszczeń idealnym wyborem będą z kolei szklane ściany przesuwne – jeśli lubimy styl rodem z amerykańskich biurowców, gdzie wszystkie pomieszczenia oddzielone są właśnie taflami szkła, możemy wykorzystać takie przesuwne ściany w mieszkaniach – na pewno docenimy ich funkcjonalność w łazienkach, szczególnie w strefach prysznicowych.