Drzwi harmonijkowe: właściwości, zastosowanie, montaż

2023-03-15 15:09

Przesuwne drzwi harmonijkowe największą popularnością cieszyły się 20-30 lat temu, jednak i dziś znajdują zastosowanie w nowoczesnych pomieszczeniach mieszkalnych. Jak zamontować drzwi harmonijkowe i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Sprawdźmy!

Drzwi harmonijkowe
Autor: ArchiViz/Getty Images

Spis treści

  1. Drzwi harmonijkowe – dostępne rodzaje
  2. Wady drzwi harmonijkowych
  3. Dlaczego warto wybrać przesuwne drzwi harmonijkowe?
  4. Jak zamontować drzwi harmonijkowe?

Drzwi harmonijkowe – dostępne rodzaje

Przesuwne drzwi harmonijkowe dostępne są w wielu różnych wariantach – przybliżmy najważniejsze ich rodzaje, dzieląc je na kilka grup:

  • Ze względu na zastosowanie – najczęściej wykorzystywane są drzwi harmonijkowe do pokoju, które zastępują tradycyjne skrzydła drzwiowe. Jednak dużą popularnością cieszą się także drzwi harmonijkowe do szafy, zapewniające łatwy dostęp do garderoby, a jednocześnie pozwalające na sprawne zamaskowanie jej zawartości.
  • Ze względu na materiał wykonania – zdecydowaną większość oferty rynkowej stanowią drzwi harmonijkowe drewniane. Eleganckie, naturalne i dość trwałe pasują do niemal każdej aranżacji otoczenia. Tuż za nimi plasują się mniej estetyczne, ale dające spore możliwości wykańczania pomieszczeń drzwi harmonijkowe z tworzyw sztucznych. Do bardzo nowoczesnych wnętrz stosowane są już dużo droższe, ale bardzo efektowne drzwi harmonijkowe szklane.
  • Ze względu na wygląd – tutaj mamy pełną gamę rozwiązań kolorystycznych i stylistycznych, a zatem bez trudu dopasujemy tego typu produkty do własnych oczekiwań. Ciekawą opcją wydają się jednak drzwi harmonijkowe z nadrukiem, które sprawdzają się w zindywidualizowanych aranżacjach otoczenia, ale dostępne są także drzwi harmonijkowe niestandardowe – np. na wymiar.
  • Ze względu na budowę – do wyboru mamy dwie opcje – drzwi harmonijkowe pojedyncze oraz dwuskrzydłowe. Te drugie doskonale sprawdzają się w szerokich wejściach.

Wady drzwi harmonijkowych

Jeśli chodzi o wady drzwi harmonijkowych, z pewnością musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zapewniają one niewielką intymność w pomieszczeniach. Nawet jeśli wybierzemy nowoczesny model z zamkiem, nie zapewnimy sobie odpowiedniej izolacji akustycznej pomiędzy pomieszczeniami. Nie jest to więc najlepszy wybór do gabinetów, sypialni oraz innych pokojów, w których potrzebujemy ciszy i spokoju.

Niektórzy na minus zaliczają także estetykę takiego rozwiązania – to jednak jest kwestia gustu, a obecnie dostępne są bardzo nowoczesne, eleganckie drzwi harmonijkowe, które pięknie zaprezentują się w starannie aranżowanych wnętrzach.

.. Drzwi szklane: gdzie się sprawdzają? Zalety i wady >>>

Dlaczego warto wybrać przesuwne drzwi harmonijkowe?

Drzwi harmonijkowe doskonale sprawdzają się w mieszkaniach, w których pomieszczenia, są niewielkie, a dostępna przestrzeń ograniczona. W przeciwieństwie do tradycyjnych skrzydeł nie zajmują bowiem miejsca przy wejściu, gdy są otworzone – dzięki mechanizmowi składania są skoncentrowane przy jednej lub obu stronach framugi (jeśli mamy do czynienia z drzwiami harmonijkowymi podwójnymi). Dzięki temu drzwi harmonijkowe są niezastąpione w wąskich korytarzach i małych przedpokojach.

Do niewątpliwych zalet należy także niska cena drzwi przesuwnych harmonijkowych – ta zależy oczywiście od konstrukcji i materiału wykonania, jednak zachęcający jest fakt, że najtańsze modele można zakupić już za kilkadziesiąt złotych.

Drzwi harmonijkowe są także łatwe w montażu – dowiedzmy się, jak założyć je samodzielnie!

Jak zamontować drzwi harmonijkowe?

Montaż drzwi harmonijkowych można opisać w kilku prostych krokach – oczywiście podczas instalacji konstrukcji mogą pojawić się różne komplikacje, wynikające z indywidualnych kwestii albo też bardziej zaawansowanych modeli drzwi, jednak podstawowy proces montażowy nie jest trudny.

  • Najpierw należy zmierzyć wnękę, w której chcemy umieścić drzwi harmonijkowe, a następnie dopasować do niej prowadnice – w razie potrzeby można je przyciąć.
  • Teraz możemy zamontować prowadnicę górną – wystarczy ją przykręcić, korzystając z wkrętów i śrubokrętu.
  • Kolejno w prowadnicę wsuwamy listwę, na której umieszczone są rolki. Listwę wcześniej powinno się pokryć preparatem poślizgowym.
  • Drzwi harmonijkowe umieszczone są na prowadnicy końcowej. Tę przyczepia się do specjalnych klipsów, które wcześniej należy przykręcić do framugi.
  • Po drugiej stronie wnęki drzwiowej także mocujemy prowadnicę, do której będą przylegać drzwi harmonijkowe po ich rozsunięciu.

Instrukcja ta dotyczy najprostszych modeli drzwi harmonijkowych, jednak pozostałe rodzaje również nie powinny przysporzyć trudności montażowych.