Rośliny w szklanych naczyniach to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej uprawy kwiatów w doniczkach. Jeśli chemy uatrakcyjnić nasze wnętrze interesującą kompozycją roślinną, zróbmy miniaturowy ogródek w szkle.

Jakie rośliny można uprawiać w szklanych naczyniach?

Do stworzenia zielonego ogrodu w szkle doskonale nadają się rośliny o niewielkich rozmiarach. Znakomicie nadają się kaktusy i sukulenty (np. opuncja, haworsja, eszeweria, eonium, grubosze, lithops znany jako żywe kamienie, kalanchoe), oplątwy, paprocie doniczkowe, miniaturowe odmiany storczyków, rośliny anansowate, rośliny owadożerne (np. muchołówki).
Pamiętajmy, aby w jednym naczyniu sadzić rośliny o podobnych wymaganiach.

W jakich naczyniach sadzić rośliny?

Do przygotowania miniaturowego ogrodu wybieramy naczynie z przeźroczystego szkła o dowolnym kształcie (na przykład kuliste, prostokątne). Pojemnik powinnien mieć na tyle duży otwór, aby można było przez niego przecisnąć podłoże, rośliny oraz inne elementy naszego zielonego miniaturowego ogródka. Pamiętajmy, aby wybrany pojemnik był na tyle obszerny, aby wybrane rośliny nie były w nim zbyt ściśnięte.
Możemy zakupić nowy szklany pojemnik (spory asortyment oferują sklepy internetowe) albo wykorzystać szklane naczynia zalegające nasze piwnice czy schowki, takie jak słoje, wazony, gąsiory, wazy, nieużywane akwarium, a nawet duże butelki z szeroką szyjką.

Co jest potrzebne do przygotowania ogródka w szkle?

Do przygotowania tej wyjątkowej roślinnej dekoracji potrzebne są:

 • szklane naczynie – jaki to ma być pojemnik, zależy od roślin, które chcemy w nim posadzić oraz od tego, jaki efekt dekoracyjny chcemy uzyskać oraz w jakim miejscu chcemy ustawić kompozycję,
 • rośliny – jak wcześniej wspomniano powinny to być gatunki o niewielkich rozmiarach,
 • żwir, keramzyt albo kamyki do przygotowania warstwy drenażowej (materiał powinien by c odkażony),
 • węgiel drzewny,
 • elementy dekoracyjne (ozdobne kamyki, figurki, pozbawione kory niewielkie gałęzie itp.).

Jak posadzić rośliny w szkle?

Po wyborze naczynia i roślin, które chcemy w nim posadzić, należy wykonać następujące czynności:

 1. Szklane naczynie dokładnie umyć, usuwając wszystkie zanieczyszczenia (także pozostałości etykiet czy kleju), a potem je dobrze wysuszyć (wytarcie do sucha miękką ściereczką usunie osady pozostające po myciu w twardej wodzie).
 2. Na dno naczynia wsypać warstwę drenażu grubości około 3–5 cm (odprowadzi nadmiar wody z podłoża) oraz warstwę drobnych kawałków węgla drzewnego (reguluje kwasowość, oczyszcza wodę i zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów).
 3. Na drenaż wsypać warstwę podłoża – jej grubość zależy od wybranych roślin (od wielkości systemu korzeniowego oraz części nadziemnej – korzenie powinny być w całości przykryte podłożem). Podłoże powinno być przepuszczalne i dostaosowane do wybranych roślin (np. specjalistyczne podłoże do kaktusów i sukulentów  w przypadku sadzenia roślin z tych grup).
 4. Rośliny posadzić zgodnie z wcześniej przygotowanym planem (uwzględniającym liczbę okazów w naczyniu i ich wzajemne położenie względem siebie), możliwie daleko od ścianek naczynia.
 5. Wyłożyć powierzchnię podłoża mchem (niekoniecznie).
 6. Uzupełnic kompozycję dekoracyjnymi elementami.
 7. Podlać posadzone rośliny, pamiętając aby nie nalać ani zbyt mało, ani zbyt dużo wody.
 8. Usunąć ewentualne zabrudzenia ze ścianek naczynia (np. grudki podłoża czy fragmenty roślin)
 9. Nie zapominajmy o regularnym zraszaniu roślin w szklanym ogródku.