Rodzaje pochłaniaczy zapachów

Pochłaniacze nieprzyjemnych zapachów umożliwiają skuteczne neutralizowanie aromatów, a często też w ich miejsce wypuszczają inne, zdecydowanie ładniejsze wonności. Istnieje wiele rodzajów pochłaniaczy zapachów, dzieli się je m.in. ze względu na przeznaczenie:

 • pochłaniacz zapachów do lodówki,
 • pochłaniacz zapachów do kosza na śmieci,
 • pochłaniacz zapachów do kuwety,
 • pochłaniacz zapachów do pokoju,
 • pochłaniacz zapachów do szafy.

Można także wyróżnić kilka rodzajów pochłaniaczy zapachów, dzieląc je pod kątem sposobu użytku:

 • pochłaniacze zapachów w proszku,
 • elektryczne pochłaniacze zapachów,
 • pochłaniacze zapachów w płynie lub żelu,
 • naturalne pochłaniacze zapachów.

Warto dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych rodzajów pochłaniaczy nieprzyjemnych zapachów, by móc z nich prawidłowo korzystać i cieszyć się przyjemnymi aromatami we własnym domu.

..  Oczyszczacz powietrza – co wybrać? >>>

Pochłaniacze zapachów do kuchni – które wybrać?

Pierwszym modelem, jaki warto wybrać do kuchni, jest pochłaniacz zapachu do lodówki. Wewnątrz sprzętu AGD aromaty poszczególnych produktów spożywczych przenikają się, a ich mieszanka może być nie do zniesienia, nawet jeśli dbamy o to, by wewnątrz urządzenia zawsze było czysto. Takie pochłaniacze zapachów najczęściej wykonywane są na bazie węgla aktywnego.

Innym pochłaniaczem zapachów do kuchni, który warto mieć, jest ten przeznaczony do kosza na śmieci. Można go umieścić bezpośrednio w koszu, pod workiem lub po prostu w szafce z pojemnikiem na odpady. Dzięki temu wyrzucanie śmieci nie będzie już tak nieprzyjemnym zadaniem.

Równie dobrymi pochłaniaczami zapachów do kuchni są te w postaci drobnego proszku. Wystarczy rozsypać je na podłodze, by spełniły swoje zadanie, a po odpowiednim czasie tylko zamieść lub wciągnąć odkurzaczem.

..  Wybieramy nawilżacz powietrza >>>

Jakie pochłaniacze zapachów przydadzą się w pokojach?

Spośród pochłaniaczy zapachów do pokoju warto po raz kolejny wymienić te w proszku. Sprawdzą się pod meblami, ale również wymieszane ze żwirkiem w kuwetach, gdzie zneutralizują aromaty zwierzęcych odchodów. Pochłaniacze zapachów do pomieszczeń często nie tylko usuwają aromaty, ale też uwalniają nowe, o wiele przyjemniejsze. Takie są np. elektryczne pochłaniacze zapachów – wypuszczane przez nie pachnące mgiełki nie tylko maskują, ale też niwelują wonności, których nie chcemy czuć w mieszkaniu.

Warto zwrócić też uwagę na pochłaniacze zapachów, które mają postać kostki żelu, najczęściej zamkniętej w plastikowej obudowie. W większości przypadków wykorzystywane są w łazienkach i toaletach, ale z powodzeniem można je także ustawiać w pokojach.

Warto też zaopatrzyć się w pochłaniacz zapachów do szafy – przechowywane w zamkniętych meblach ubrania szybko tracą swoją świeżość po praniu i zdarza się, że nabierają nieprzyjemnego aromatu stęchlizny. Jeśli jednak wybierzemy specjalistyczne pochłaniacze, nasza ulubiona odzież zawsze będzie przyjemnie lub przynajmniej neutralnie pachniała.

Jak zrobić naturalny pochłaniacz zapachów?

Sporą popularnością cieszą się też pochłaniacze zapachów do mieszkania robione własnoręcznie – mamy wówczas pewność, że są wykonane z całkowicie bezpiecznych i naturalnych składników, a jednocześnie możemy cieszyć się ich skutecznym działaniem. Jeśli chcemy zrobić samodzielnie domowy pochłaniacz zapachów, powinniśmy zaopatrzyć się w następujące produkty:

 • soda oczyszczona,
 • suszona lawenda lub olejki eteryczne,
 • pojemnik z zakrętką z sitkiem.

Wszystkie składniki wystarczy ze sobą wymieszać w pojemniku – soda znana jest z właściwości pozwalających na skuteczne neutralizowanie aromatów, a lawenda lub olejki dodają od siebie przyjemne zapachy do otoczenia. Taki naturalny pochłaniacz zapachów z powodzeniem można stosować zarówno w pokojach, jak i w lodówce. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nieprzyjemna woń nie zaskoczy nas w żadnym z pomieszczeń.

..  5 zapachów, dzięki którym lepiej się wyśpisz >>>