Architekci w swoich projektach coraz częściej próbują przemycić zieleń do wnętrz, a powstały w ten sposób ogród staje się ich integralną częścią. Skąd ten trend? Obecność natury w naszym otoczeniu jest poprawia jakość naszego życia. Rośliny pomagają oczyszczać powietrze, niwelują stres i zwiększają naszą produktywność. Opieka nad ogrodem jest zajęciem wymagającym skupienia, cierpliwości i wytrwałości, skrajnie różnym od codziennych aktywności oferowanych przez miejski styl życia. Dbanie o nią może być doskonałym sposobem na wyciszenie i kontemplację. 

Ogród w domu: czas na naturę

Nie musisz mieć ogrodu, by być blisko natury! Spróbuj swoich sił jako hodowca ziół, warzyw, owoców. W tej roli najpełniej poczujesz, czym jest życie w zgodzie z naturą. Zieleń to niedrogi sposób na udekorowanie domu, zwłaszcza jeśli będziesz sam pobierać szczepki i sadzić nowe rośliny. Dzisiaj nie trudno stać się ogrodnikiem, nawet mając do dyspozycji niewielką przestrzeń i parę pojemników z ziemią. Wybierz zdrowy pęd i obetnij go poniżej nasady liścia. Usuń część dolnych liści, zostaw górne, wstaw gałązkę do pojemnika z wodą. Kiedy wypuszczą korzenie, możesz je zasadzić w ziemi, i tak w kółko!

Zobacz też: Wielki powrót roślin doniczkowych >>>

Ogród w domu: zieleń dla wszystkich?

Rośliny poprawiają atmosferę w domu, są źródłem zdrowego powietrza, relaksują. Uwielbiamy się nimi otaczać, ale nie zawsze mamy czas, żeby o nie regularnie dbać. Dlatego projektując "zielone wnętrza" musimy wziąć pod uwagę styl życia mieszkańców, ponieważ zieleń wymaga czasochłonnej opieki. Należy dopasować gatunek, rodzaj roślin do trybu życia użytkowników, a także uwzględnić potrzeby samych roślin. Większość z nas kupuje rośliny pod wpływem impulsu, nie zastanawiając się w jakim miejscu w domu można je postawić. A to właśnie wybór odpowiedniej rośliny i odpowiedniego dla niej miejsca decyduje o powodzeniu w uprawie domowego ogrodu. Za słońcem przepadają m.in. petunie, dalie, pelargonie, rozmaryn, pietruszka, kolendra. Paprocie, begonie czy niecierpki wolną natomiast stanowiska zaciemnione. Planujesz miniogródek? Nie może w nim zabraknąć ziół! Wybierz te, po które sięgasz najczęściej. Można go stworzyć na parapecie okna lub w dowolnym miejscu, o ile dociera do niego dość światła słonecznego. Warto zainwestować w dekoracyjne doniczki lub umieścić kolekcję w mini szklarni. Aranżując zielony zakątek, pamiętaj również o roślinach specjalnego przeznaczenia. Pięknie pachną np. goździki, heliotrop, maciejka, szałwia, oregano, lawenda. Dla osób rzadko bywających w domu czy prowadzących intensywny tryb życia lepiej wybrać rośliny, które wymagają mniejszej opieki np. sukulenty lub mini szklarnie.

Zobacz też: Modne rośliny doniczkowe >>>

Ogród w domu: wnętrze z charakterem

Rośliny są jak biżuteria dla domu. Zdobią i ożywiają mieszkanie, tworząc przy tym niepowtarzalny efekt wizualny. Rośliny można łączyć w dowolny sposób. Na karniszu możesz powiesić wiszące doniczki, w których rośliny będą miały dostęp do mnóstwa światła, a dodatkowo ozdobią okno. Na parapetach postaw miniszklarnie lub zawieś kwiaty w donicach. Skomponuj własną ekspozycję. Do roślin dobierz dodatki z naturalnych materiałów. Tkane maty, koszyki i surowe drewno doskonale uzupełniają surowe i naturalne tekstury roślin.