Jak dobrać drzwi do podłogi?

 kolor drzwi

Fot. Andrzej Szandomirski

Wybór koloru drzwi często nastręcza nam trudności. Drzwi wewnętrzne powinny pasować do aranżacji wnętrz, w których się znajdują. Dlatego wybór koloru drzwi jest tak istotny – źle dobrane zaburzą kolorystykę. Podpowiadamy, jak dobrać drzwi podłogi i okien.

Jak dobrać drzwi do podłogi?

Dopasujmy kolor drzwi do barwy drewnianej posadzki lub okien. Nie muszą być z tego samego gatunku co one. Jeśli kolor drzwi – skrzydło - chcemy zgrać z oknami, pamiętajmy, że ich ramy zazwyczaj oglądamy pod światło, wydają się więc ciemniejsze. Podłoga z kolei jest często oświetlona ostrym światłem naturalnym i sztucznym i wygląda na jaśniejszą niż w rzeczywistości. Sposób zabezpieczenia drewna (olejowanie, lakierowanie) też trochę zmienia jego wybarwienie. Te wszystkie różnice trzeba  uwzględniać przy wyborze koloru drzwi.

Kolor drzwi we wnętrzu

We wnętrzach sprawdzają się połączenia na zasadzie kontrastów – jasne drewno, takie jak koto, avodire, brzoza, jesion, klon czy jasny dąb z drewnem ciemnym, m.in. ipe (lapacho), merbau, wenge. Dobierając kolor drzwi można także łączyć odcienie ton w ton – podobne do siebie – lub zdecydować się na ten sam gatunek.

Kolor drzwi: dopasuj do okien i podłogi

Do dębowej podłogi pasują drzwi dębowe lub białe. Ten gatunek jest bardzo wyrazisty, konkuruje z innymi, bezpieczniej więc dębu z nimi nie zestawiać. Jeśli chcemy uniknąć dominacji drewna we wnętrzu, wykorzystajmy skrzydła malowane. Do białych okien odpowiednie będą skrzydła pomalowane na biało, drewniane lub fornirowane.

 kolor drzwi

Fot. Marcin Czechowicz

Ocena: 3
Zdjęcia: Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY