Jeśli chcemy odnowić pokój dzienny nie przeprowadzając gruntownego remontu czy przemalowania całości, a jego stan techniczny jest zadawalający, wystarczy przeważnie zmienić dwa - trzy elementy wystroju, żeby wyglądał całkiem inaczej. Oczywiście wszystko co zrobimy musi być zgodne ze stylem wnętrza. Podpowiadamy jak w prosty i tani sposób zmienić wystrój pokoju. Możecie spróbować wprowadzić którąś z poniższych zmian u siebie w mieszkaniu. Jak odnowić pokój: część 1.

Jak odnowić pokój: ściany

Jeżeli do tej pory wnętrze pokoju dziennego było jasne, stonowane można jedną ze ścian pomalować na mocniejszy, pasujący kolor bądź ją wytapetować. W przypadku pokoju kolorowego należy postąpić odwrotnie - wybrać wówczas delikatny odcień dla jednego fragmentu. Z zasady starajmy się jednak wybierać odcienie z jednej gamy kolorystycznej.

Sprawdź: jak zmienić wystrój pokoju część 2 >>>

Podczas odnawiania pokoju można także wnękę lub fragment ściany wykleić fototapetą bądź indywidualną grafiką wielkoformatową. W obu przypadkach warto potem uzupełnić wystrój pokoju paroma detalami nawiązującymi kolorystycznie do wprowadzonej zmiany.

Wystrój pokoju: zmiana oświetlenie

Bardzo istotne jest w wystroju wnętrza oświetlenie - wymiana lampy sufitowej na modny nowoczesny model od razu zmieni charakter pokoju. Zastanawiając się jak odmienić pokój, pomyślmy także o oświetleniu dodatkowym. Kilka sztuk zawieszonych białych, papierowych lampionów czy girlanda z żarówek natychmiast stworzy przyjemny wystrój we wnętrzu.

Jak odnowić pokój: tekstylia

O ile przez lata na podłodze w pokoju dziennym królował dywan, dobrze z niego czasowo zrezygnować - obecnie bardzo modne są odkryte podłogi i nawet jeżeli widać na nich upływ czasu, wnętrze pokoju "odmłodnieje". Jeżeli nie lubimy gołej posadzki może warto jedynie wymienić dywan lub wykładzinę albo uzupełnić go dokupionymi kilkoma mniejszymi - modne są różne dywany i dywaniki pozornie niedbale położone jeden obok drugiego, tworzące tym samym swobodną kompozycję w wystroju pokoju. Planując odmianę pokoju dziennego warto też zdecydować się na zmianę zasłon na inny kolor i fason (bądź np. na rolety) - taka zmiana potrafi całkowicie odmienić wystrój pokoju, spróbujmy je zmienić np. z kwiecistych na gładkie lniane. Jeżeli stół w pokoju dziennym zawsze przykrywaliśmy obrusem - odsłońmy jego urodę. O ile nie będzie to bardzo kosztowne podczas odnawiania pokoju możemy także wymienić tapicerkę krzeseł czy fotela.

Wystrój pokoju: dodatki

Na początku odnawiając pokój usuńmy z widoku wszystko co się da, a potem wyjmijmy tylko to, co pasuje do odnowionego wnętrza. Dopiero wtedy warto dokupić parę nowych detali, które dopełnią wystrój pokoju. Jeżeli będzie to pasować do wnętrza naszego pokoju wyeksponujmy na pustej ścianie zgodnie z naszymi zainteresowaniami np. ciekawe plakaty filmowe, stare okładki płyt czy grafiki. Podczas zmiany wystroju pokoju zainwestujmy w dopasowane stylem drobne elementy takie jak osłonki do kwiatów, ramki do zdjęć czy poduszki. Jeśli wystrój pokoju jest jednolity w stylu, ale mimo to wnętrze ciągle jest trochę nijakie warto dokupić jeden spektakularny element podkreślający styl i skupiający uwagę. W tym przypadku można pokusić się o ikonę designu – czasami wystarczy tylko krzesło od znanego projektanta, a cały wystrój pokoju nabiera charakteru.