Wygodna strefa dzienna, słoneczna i jasna, to cel większości z nas, którzy użytkują pomieszczenia łączące w sobie kilka funkcji. Salon z kuchnią w eklektycznym i lekko buduarowym stylu, zaskakuje połączeniem tego, co najlepsze w neobaroku z ocieplonymi akcentami stylu skandynawskiego.

Eklektyczny salon z kuchnią: przenikanie stref

Przenikanie stref (i funkcji) jednolitego pomieszczenia w połączeniu z eklektycznym stylem w aranżacji, dało ciekawy obraz nowoczesnego operowania wiedzą o wnętrzach. Funkcjonalnie rozplanowany, eklektyczny salon z kuchnią urządzony został w taki sposób, aby stylistycznie łączył estetykę rezydencji francuskiej arystokracji z elementami współczesnego neobaroku. Salon, o powierzchni 62 m², łączy funkcje pokoju dziennego, jadalni i kuchni. Ujednolicono ją jednolitą podłogą w kolorze rozbielonego, szarego drewna. Jedną ze ścian części salonowej wyodrębniono poprzez zastosowanie dekoracyjnej, pastelowej, połyskującej tapety we wzory z połaczonych mandorli. Stanowi ona tło dla obfitej tapicerowanej i pikowanej sofy w stylu chesterfield. Jej intensywny, fioletowo-różowy kolor przełamuje monochromatyzm jasnego wnętrza. Ciemnofioletowy (wpadający w granat) dywan typu shaggy oraz stonowane z nim w jednej palecie zasłony, optycznie domykaja rozbielone wnętrze w ramy koloru.

Eklektyczny salon z kuchnią: strefa kuchenno-jadalna

Strefę kuchenno-jadalną wyodrębniono za pomocą dużego blatu. Stanowi on najmocniejszy element wyposażenia kuchni. Można przy nim wygodnie przygotować śniadanie lub zjeść późny obiad. Wysokie krzesła barowe, pieknie tapicerowane ciemnym welurem na drewnianych nogach, dopełniają buduarowych konotacji. W strefie kuchni zrezygnowano z wiszących szafek, co spowodowało, że aneks kuchenny jest mniej wyeksponowany i zyskuje salonowy charakter. Ze względów praktycznych w kuchniach dobrze sprawdzają się ciemne kolory. Tutaj zdecydowano się na ciemnostalowy kolor frontów zabudowy kuchennej, mieszczącej naczynia i sprzęt AGD.

Eklektyczny salon z kuchnią: skandynawskie triki optyczne

Wyłożenie praktycznie całej powierzchni podłogowej szerokimi deskami z jasnego, bielonego drewna optycznie jeszcze bardziej powiększyło całośc wnetrza. Przy wejściu do salonu z kuchnią zainstalowano głębokie szafy wnękowe, mogące pomieścić całą garderobę. Służą one również jako poręczny schowek dla standardowego wyposażenia. Z łatwością mieszczą odkurzacz, żelazko, deskę do prasowania i suszarkę na bieliznę. Kolorystyka obszernego salonu utrzymana jest w neutralnej kolorystyce. Dominują tutaj zgaszone beże, biel i odcienie szarości. Aby odrobinę zdynamizować monochromatyczne wnętrze, głównymi akcentami kolorystycznymi stały się pikowana sofa w kolorze fioletowym oraz grubo tkane granatowe zasłony. Ściany wyłożono boazerią w stylu prowansalskim oraz tłoczoną, połyskującą tapetą z geometrycznym wzorem. Efekt wzmacnia zastosowanie wysokiej jakości elementów wykończeniowych – śnieżnobiałe ościeżnice zgrane zostały kolorystycznie z podsufitowymi sztukateriami i ledowym oświetleniem. Widok prawdziwego ognia zawsze przywołuje na myśl ciepło domowego ogniska. Dlatego na jednej ze ścian, vis a vis sofy,  zainstalowano kominek w stylizowanej na styl angielski obudowie kominkowej.