Stylowe sofy: funkcja na piedestale!

2014-06-13 15:01 Agnieszka Zawadzka

Stylowe sofy to sprawdzony sposób na przemiłe popołudnie z filiżanką kawy. Czar i urok antyków i stylowych mebli polegał właśnie na ich dopracowanej funkcji głównej: wygodzie, miękkości, funkcji służącej relaksowi. Mnogość przeznaczeń mebla wiąże się z licznymi kompromisami na rzecz komfortu użytkowania. Co nas pociąga w niepraktyczności stylowych mebli?

Szczęśliwie powraca moda na meble dedykowane swoim funkcjom. Co to oznacza? Już nie koniecznie szukamy mebli wypoczynkowych do salonu, które będą i wygodną sofą, i praktycznym łóżkiem rozkładanym, schowkiem na zimowe ubrania i nie brudzącym się meblem z wyłącznie praktycznym obiciem.

Stylowa sofa: funkcja podstawowa

W pędzie za skrajną wielofunkcyjnością zapominamy, iż nie zawsze jest możliwe 100%-owe pogodzenie wygody z licznymi funkcjami obocznymi. Czar i urok dawnych mebli polegał właśnie na ich dopracowanej funkcji głównej: wygodzie, miękkości, funkcji służącej relaksowi. Mnogość przeznaczeń i funkcji wiąże się z licznymi kompromisami na rzecz komfortu użytkowania. Inspirujemy się co raz częściej dobrym wzornictwem porządnie zaprojektowanych mebli, służących jednej, wybranej funkcji: sof – do siedzenia, szezlongów – do krótkiego wypoczynku w ciągu dnia, łóżek – do spania. I kropka. Nie oczekujemy od mebla aby spełniał kilkanaście opcji. Oczekujemy natomiast, że w swoim jestestwie będzie on perfekcyjny, a jego główna i jedyna funkcja dopracowana zostanie w najmniejszym detalu.

Stylowa sofa: co w niej kusi najbardziej...

Co nas dalej zachwyca w antykach i stylowych sofach? Stylowość! Wyrafinowana estetyka, piękny detal, finezyjne wykończenie i szlachetne materiały obicia to prawdziwe wnętrzarskie rarytasy. Bez względu na to jaki styl wnętrz preferujemy, potrafimy jednoznacznie przyznać, że kunszt i rzemiosło dawnej ramy stylowej sofy, profilowane nóżki i oparcia mają w sobie niebagatelny urok i animusz. Stylowa sofa potrafi wywołać w monochromatycznym, nowoczesnym wnetrzu ciekawy efekt zaskoczenia. Potrafi także podkreślić finezję wyborów i eklektyczne zamiłowania właściciela mieszkania. Potrafi wiele wyrazić. Sprzyja poufnym i przyjacielskim rozmowom.

Stylowa sofa: na kawie z przyjaciółmi

Pamiętacie ulubioną kawiarnię "Przyjaciół"? Tak, tych z serialu. Central Coffee Perks charakteryzował specyficzny, domowy styl: eklektycznie dobrane fotele, krzesła i stoliki dawały wrażenie przypadkowości. Jednakowoż całość tworzyła spójną i dobrze urządzoną całość. Co zaś znajdowało się w centrum kawiarni, wokół którego toczyło się życie towarzyskie Przyjaciół? SOFA. Sofa pełnoplastyczna, jednofunkcyjna, tapicerowana i... urocza. Niejedna filiżanka kawy przy niej wypita, niejedna życiowa rozmowa przebyta. Sofa, oprócz swych oczywistych walorów estetycznych, łączy w sobie niesamowitą funkcję socjalną. W codziennym zabieganiu, gdzie tak trudno o prawdziwe chwile dla siebie i przyjaciół, warto rozważyć istotną rolę sof w naszym codziennym życiu. I pomyśleć o niej czule - choćby w kontekście cudownych, długich rozmów z naszymi przyjaciółmi.