Dom na wsi czy mieszkanie w mieście? Otoczenie odgrywa ważną rolę

Jedno z najmniejszych miast w Polsce – Opatowiec – liczy 329 mieszkańców; jedna z największych wsi w naszym kraju – Kozy – ma ponad 12,5 tysiąca ludności. Daje nam to szerszy obraz niż stereotypowe sformułowania: „dom na wsi” oraz „mieszkanie w mieście”. Tereny wiejskie charakteryzuje najczęściej bliskie sąsiedztwo natury. Duża powierzchnia obszarów zielonych, o nieskażonej przyrodzie i wysokich walorach krajobrazowych umożliwia rekreację, która nie jest dostępna na taką skalę w mieście, pomimo występowania parków i skwerów. Zdrowsze środowisko, możliwość prowadzenia własnego gospodarstwa lub ogrodu to kolejne zalety mieszkania na wsi. Otoczenie wpływa na sposób życia mieszkańców – stereotypowo ze wsią kojarzymy wolniejsze tempo życia, brak pośpiechu – wartości idei „slow life”.

Dom czy mieszkanie – sąsiedztwo i infrastruktura

Życie w mieście ma zalety wynikające z dobrej komunikacji, wyposażenia w pełną infrastrukturę społeczną, techniczną czy transportową, a także dostępu do kultury. Obiektywna ocena mieszkania w bloku zawiera także minusy. Pierwszym z nich jest hałas – związany zarówno z nieprawidłową akustyką przegród budowlanych – ścian i stropów – jak i bliskością sąsiadów. Kolejnym – ograniczona powierzchnia przechowywania, małe komórki lokatorskie, płatne miejsca postojowe. Odległość od sąsiadów na wsi – niekiedy znaczna – umożliwia dużą swobodę, zapewnia spokój, brak hałasów. Pomimo wielu zalet rezultatem odosobnienia na wsi jest jednak brak pełnej infrastruktury. Wiele terenów wiejskich nie jest dobrze skomunikowanych, a dojazd do pracy, szkoły albo najbliższego sklepu możliwy jest wyłącznie własnym środkiem transportu.

..  Stan deweloperski: co to jest? >>>

Dom czy mieszkanie – koszty utrzymania

Mieszkanie w bloku związane jest z comiesięcznym czynszem (gdy mamy do czynienia z wynajmem – wynajmujący płaci czynsz właścicielowi lokalu) lub opłatami mieszkaniowymi (uiszczanymi spółdzielni lub wspólnocie przez właścicieli mieszkań). Wysokość opłat mieszkaniowych oprócz oczywistej cechy, czyli powierzchni lokalu, zależy również od lokalizacji budynku, położenia mieszkania w budynku, stanu technicznego budynku i jego instalacji, wyposażenia w urządzenia techniczne. Zależnie od polityki spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty opłaty mieszkaniowe mogą uwzględniać koszty eksploatacji bieżącej (podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste, wynagrodzenie pracowników, wywóz śmieci, opłata za windę), fundusz remontowy (niższy w nowych blokach) oraz media. Wysokość opłaty za media, czyli centralne ogrzewanie, prąd, gaz, wodę, zależy od zewnętrznych gestorów sieci.

Mieszkanie w bloku czy dom?

Jednym z największych wydatków związanym z domem jednorodzinnym są koszty ogrzewania, szczególnie dotkliwe dla domowego budżetu w trakcie mroźnej zimy. Można je obniżyć poprzez poddanie domu termomodernizacji (czyli ociepleniu np. styropianem) czy zmianę sposobu ogrzewania. Najpopularniejsze paliwa w Polsce to gaz ziemny, paliwa stałe (m.in. węgiel kamienny, ekogroszek), olej opałowy. Oprócz opłaty za wywóz śmieci czy podatku od nieruchomości właściciele domów płacą za wywóz szamba. Właściciele mieszkań nie stoją przed koniecznością odśnieżenia podjazdu, utrzymania posesji w należytym porządku czy pielęgnacji ogrodu.

Dom czy mieszkanie – przed podjęciem ostatecznej decyzji należy każdorazowo przeprowadzić analizę konkretnego przypadku. Dla określonego obszaru inwestycyjnego, rynku nieruchomości porównane koszty mogą okazać się zaskakujące i wpłynąć na zmianę początkowej decyzji.

..  Mieszkanie pod klucz – czym wyróżnia się ten standard? >>>