Aranżacja wnętrz z metalem. Metalowe meble, lampy, schody, listwy…

Metal w aranżacji wnętrz to już nie tylko styl industrialny. Metal coraz przewija się jako oprawa lamp, z metalu są meble, schodu i listwy przypodłogowe. Metal do aranżacji wnętrz przywiodła do nas także moda na styl vintage.

Melowa szafka w stylu industrialnym z efektem 3D
Lampa i komoda z metalu w stylu industrialnym
kuchnia Beam Tom Dixon
Stolik w stylu industrialnym łączy metal i beton
Stołki barowe i stół z elementami z metalu w stylu industrialnym

Metal w aranżacji wnętrz kojarzy się przede wszystkim ze stylem industrialnym. Z dużymi, poprzemysłowymi przestrzeniami. Ale metalowe meble, dodatki, czy elementy wykończeniowe we wnętrzu to także styl vintage – dajemy drugie życie starym przedmiotom i oczywiście wymuskany styl glamour. Styl nowoczesny także nie stroni od metalowych elementów. Także metalowe lampy, stoły czy metalowe schody spotkamy praktycznie w każdym stylu aranżacji wnętrz.

Meble z metalu: błysk czy mat? A może satyna?

Powierzchnia metalowych elementów wykończenia wnętrz i mebli może być gładka i błyszcząca, szczotkowana, drapana, może być satynowa i matowa. Meble metalowe mogą być też malowane farbami. To, jaki wybierzemy sposób wykończenia powierzchni  mebli i elementów aranżacyjnych z metalu zależy tylko od nas i oczywiście od stylu, w którym zaaranżowane jest nasze mieszkanie. Metalowe powierzchnie gładkie i błyszczące sprawdzą się w stylu glamour i w stylu nowoczesnym. Gładka powierzchnia metalowego stołu albo lampy będzie idealnie kontrastowała z kwiecistą tapetą albo ze ścianą z pomalowanej na biało cegły. Satynowe wykończenie metalu pięknie wygląda na schodach, balustradach, listwach przypodłogowych i blatach kuchennych. Dodatkowo błyszcząca lub satynowa powierzchnia metalu da efekt 3D na frontach drzwi szafy lub komody. Czysty styl industrialny. Malowane kolorową farbą szafki metalowe to styl vintage albo styl industrialny. Ale kwintesencją stylu industrialnego będzie metal elementów konstrukcyjnych, malowany czarną farbą matową. Do mody wróciły także meble bedące połączeniem metalu z drewnem, np. drewniany blat stołu na metalowej konstrukcji, czy metalowe regały z drewnianymi półkami.

Jakie materiały łączymy z metalem w aranżacji wnętrza?

Z metalem właściwie można łączyć wszystko. Zależy jaki efekt chcemy osiągnąć i do jakiego stylu pasować. Styl industrialny to często połączenie metalu z drewnem, ze szkłem, a ostatnio z betonem architektonicznym. Wyjątkowo ciekawie wygląda stół, którego konstrukcja jest z ciemnego metalu, a blat jest betonowy. Błyszczące i metalowe nogi sof i foteli znakomicie wyglądają z zamszem, alcantarą, miękką skórą naturalną (wiedział już o tym Le Corbusier) czy z szorstką wełną. Wszystkie te połączenia odnajdziemy w stylu glamour i nowoczesnym.

Wideo: jak odnowić metalowe ogrodzenie

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY