Okna i parapety to podstawy wyposażenia każdego mieszkania. Wiadomo, że nasza przestrzeń osobista i to czym się otaczamy ma wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego warto zadbać o to, aby nasze okna dobrze się prezentowały. Jak zaaranżować okna i parapet w mieszkaniach w różnym stylu? Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę przy wystroju okna i dekoracji parapetu.

Ekspozycja okna a aranżacja wnętrza

Stosunkowo nowym i coraz bardziej popularnym trendem w wystroju mieszkań stała się ekspozycja okna. Coraz częściej nie zakrywamy parapetów firanami i zasłonami, a decydujemy się na praktyczne rolety i żaluzje, eksponując parapet, dlatego ważne jest, aby ładnie się prezentował. Jego wystrój jest zależny, od efektu jaki chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam, aby wystrój okna zharmonizował z resztą wnętrza postawy na dodatki stonowane i dopasowane kolorystycznie do wnętrza. Unikajmy wyrazistych kształtów i wzorów. Prostota sprawdzi się idealnie, gdy zależy nam na ujednoliceniu wystroju okna z wystrojem pomieszczenia. Jeśli natomiast chcemy naszą aranżacje okna uatrakcyjnić i ją wyróżnić postawy na kontrast w postaci barw (ale w tej samej tonacji kolorystycznej) oraz dodatków. Figurki na parapecie powinny być większe i przykuwać uwagę. Podobnie z doniczkami i kwiatami. Dobrze sprawdzą się te odważniejsze i wzorzyste. Kwiaty natomiast powinny wabić oko.

Dekoracja parapetu: wybieramy dodatki i akcesoria

Przy dekoracji naszego okna, warto pamiętać, że nie tylko kwiaty w wazonach i doniczkach mają prawo stać na parapecie. Więcej otwartości i kreatywności, ponieważ mamy pełną swobodę aranżacji. Decydujące przy doborze dekoracji okna jest jego umiejscowienie. W kuchni jeśli okno jest przy blacie roboczym lub miejscu do zmywania, najbardziej sprawdzoną i bardzo przydatną formą dekoracji parapetu i okna są zioła w estetycznych doniczkach. Do tego designerska konewka i mamy pięknie zaaranżowany parapet pełen zieleni. W łazience jeśli okno jest w pobliżu wanny lub prysznica nastrojowymi dodatkami, które mogą być dekoracja parapetu są świece, lampiony lub świeczniki z podgrzewaczami.

Sprawdź też: jak zagospodarować ścianę wokół okna i parapetu - architekt radzi >>>

Biurko, toaletka, konsola umiejscowione pod oknem dają ciekawe możliwości dekoracji naszego parapetu. Parapet może nam posłużyć wówczas jako dodatkowy blat, który możemy wykorzystać jako miejsce na potrzebne akcesoria. Jeśli jest to gabinet dobrze będą pasować książki i ramki na zdjęcia. Jeśli jest to toaletka na parapecie możemy ustawić stojaki na biżuterię lub pojemniki np. z pędzlami. Pojemniki i kubki możemy samodzielnie ozdobić lub kupić gotowe z ciekawą fakturą. Ważne aby były stylowe i oprócz funkcji użytkowej, pełniły także funkcję dekoracyjną. Jeśli są to parapety przy oknach wychodzących na ulicę, warto ozdobić je bardziej pokaźnymi dodatkami, tak aby nasze okno ładnie się prezentowało z zewnątrz. Na kwiaty doniczkowe dobrze jest wyszukać oryginalne osłonki na doniczki, a na kwiaty cięte również nietypowe wazony, dzięki nietuzinkowemu designu takie standardowe dekoracje okna jak doniczki i wazony nadadzą całej aranżacji okna wysublimowany ton.

Sezonowe dekoracje okna: dekorujemy parapet

Zmiennie aranżacji wystroju wnętrza na Boże Narodzenie, Wielkanoc, wiosnę, lato, jesień, zimę nie powinno ominąć naszych okien. Szczególnie wówczas powinniśmy zadbać o dobranie odpowiednich dodatków, które znajdą się na naszych parapetach. Zależnie od świąt i pory roku dekoracje mogą być przeróżne, ważne aby wpasowywały się w stylistkę wnętrza i przypominały np. o zbliżającej się gwiazdce. Stwórzmy niepowtarzalny klimat w naszych wnętrzach wykorzystując często puste i zaniedbane przestrzenie okienne.