Aranżacja salonu z meblami odsuniętymi od ścian. Jak urządzić salon w nowoczesny sposób

2014-02-14 16:53

Aranżacja salonu zmienia się wraz ze zmianą stylu życia. Coraz częściej meble w salonie nie stoją pod ścianą? Jak urządzić salon, by wyglądał inaczej? Ustawiając meble nie pod ścianą mamy możliwość podzielenia salonu na strefy: jadalnianą, wypoczynku czy pracy. 

Spis treści

  1. Meble w salonie nie pod ścianą: podział salonu na strefy
  2. Aranżacja salonu: wyspa z sofą w salonie

Nowoczesna aranżacja salonu to nie tylko ciekawe kolory, ale i sposób ustawienia mebli. Zerwijmy ze stereotypem oszczędzania miejsca w salonie i ustawiania mebli wypoczynkowych zawsze pod ścianą. Pokazujemy na wybranych 12 zdjęciach, że nawet w przeciętnej wielkości salonie możemy postawić sofę na środku.

W urządzaniu salonu cały czas panuje stereotyp, że meble w salonie powinno powinny stać pod ścianą, tak być było dużo wolnego miejsca na środku pokoju. Tymczasem prezentujemy aranżacje salonu, w których meble są odsunięte od ścian. Zobaczcie, jak można "uwolnić" meble w salonie i odsunąć je od ściany. Sofa ustawiona nie pod ścianą wprowadza do aranżacji salonu lekkość i daje wiele nowych możliwości wykorzystania przestrzeni. Jeśli zastanawiasz się jak urządzić salonu, obejrzyj w galerii zdjęcia salonu. Trend do tworzenia wyspy z sofą w salonie spowodował, że większość sof i foteli ma obecnie niskie oparcia. To samo dotyczy oparć krzeseł. Ponadto okazuje się, że do takiej aranżacji salonu nie potrzeba wcale ogromnej przestrzeni.

Meble w salonie nie pod ścianą: podział salonu na strefy

Salon jest pomieszczeniem otwartym i wielofunkcyjnym. Pełni rolę jadalni, kina czy miejsca do zabawy dla dzieci oraz miejsca do pracy. Zazwyczaj połączony jest z kuchnią i jadalnią. Stawiając sofę na środku salonu mamy możliwość naturalnego wydzielenia stref w przestrzeni dziennej. Sofa wyznacza strefę wypoczynkową w aranżacji salonu, w której można oglądać filmy, czytać, słuchać muzyki czy bawić się. Za plecami sofy tworzy się miejsce na stół, biurko lub bibliotekę. Powstaje więc strefa jadalniana lub pracy. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami kominkami, stawiając przed nim fotele czy szezlong tworzymy jeszcze inną strefę wypoczynkową lub do spotkań z przyjaciółmi. 

Aranżacja salonu: wyspa z sofą w salonie

Jak urządzić salon i jak ustawić w nim meble? Stawiając sofę na środku salonu tworzymy wyspę. Na plecach niskiej sofy możemy postawić konsolę lub niski regał na książki. Oczywiście meble w salonie, ustawione w taki sposób powinny mieć wysokość zbliżoną do wysokości twardej części pleców sofy, nigdy wyższą. Konsola czy regał tworzą wtedy podręczną biblioteczkę, miejsce do postawienia dekoracyjnych lamp, kilku ulubionych bibelotów czy ramek ze zdjęciami. Jeśli natomiast musimy w salonie zorganizować miejsce do pracy, to właśnie dobrym pomysłem jest ustawienie niewielkiego biurka na plecach sofy. Wtedy tworzy się ciekawy układ funkcjonalny w aranżacji salonu.Planując aranżację salonu nie bójmy się stawiać mebli nie pod ścianą. Eksperymentujmy i korzystajmy z tego, że nowoczesne meble są wykończone z każdej strony i ich rozmiary pozwalają na takie aranżacje. Nawet jeśli jesteśmy właścicielami całkiem przeciętnej przestrzeni. Jeśli natomiast dysponujemy naprawdę dużym metrażem to wręcz unikajmy rozstawiania większości mebli pod ścianą i twórzmy nowoczesną przestrzeń, wygodną i przyjazną w domowym życiu.