11 niezwykłych faktów o marmurze, o których nie miałeś pojęcia

2021-10-05 13:33
Marmur na ścianie sypialni
Autor: GettyImages

Kojarzony z luksusem i elegancją, marmur od tysięcy lat inspiruje artystów, architektów i projektantów. Ale marmur to nie tylko piękny i imponujący wygląd – to również ciekawa historia i nietypowe zastosowania. Oto 11 niezwykłych faktów o marmurze, o których nie miałeś pojęcia!

Ciekawostki o marmurze: 1. Marmur był kiedyś skałą wapienną

Byśmy mogli cieszyć się pięknymi marmurowymi blokami, setki milionów lat temu wapienna skała osadowa została poddana szeregowi procesów geologicznych. Wapień, pod wpływem ogromnego ciśnienia i wysokiej temperatury nagrzał się, stopił, a następnie ponownie skrystalizował. W efekcie powstała jego „podrasowana”, twardsza i – nie oszukujmy się – piękniejsza wersja: marmur.

2. Marmur jest zawsze chłodny

Jedną z najciekawszych właściwości marmuru jest jego odporność na ciepło. Marmurowe powierzchnie ze względu na swoją gęstą strukturę absorbują ciepło z otoczenia, ale go nie przetrzymują jak np. drewno. Dzięki temu bloki marmurowe zawsze pozostają chłodne.

3. Nie ma dwóch takich samych bloków marmuru

Każdy blok marmuru jest unikatowy i niepowtarzalny. Bloki wycięte z jednej skały mogą mieć podobne użylenie i odcień, ale nigdy nie będą identyczne.

4. Nazwa skały pochodzi ze starożytnej greki

Nazwa tej wyjątkowej skały pochodzi ze starożytnej greki i oznacza coś „błyszczącego” i „świecącego”.

5. Piramidy były obkładane blokami marmurowymi

Świat starożytny chętnie wykorzystywał marmur. Grecy i Rzymianie rzeźbili z marmurowych bloków piękne posągi, a Egipcjanie...ozdabiali polerowanym wapieniem zewnętrzne ściany dużych piramid (beżowym marmurem – ściany mniejszych grobowców). Błyszczące białe piramidy z pewnością wyglądały imponująco!

6. Marmur jest naturalnie biały

Marmur powstaje z wapieni, dlatego ma naturalnie biały kolor. Im mniej „zanieczyszczeń” znajduje się w skałach podczas formowania marmuru, tym będzie on jaśniejszy i gładszy. Co ciekawe, marmurowe bloki pozbawione charakterystycznych żył i przebarwień w czasach starożytnych uznawane były za materiał doskonały. To właśnie z „czystych” marmurów rzeźbiono posągi bóstw i mitycznych herosów.

7. Taj Mahal w całości jest wykonany z marmuru

Jeden z najsłynniejszych mauzoleów na świecie – Taj Mahal został wzniesiony z białego marmuru wydobywanego w mieście Makrana, w Indiach. Ta niezwykła skała składa się aż w 98 procentach z węglanu wapnia i tylko 2 procent zanieczyszczeń. Dzięki temu bloki marmuru z Makrany mają piękny, mlecznobiały kolor.

8. Kiedyś używano marmuru do...czyszczenia zębów

Antropolodzy badający zwyczaje starożytnych ludów Europy odkryli, że nasi przodkowie dbali o higienę jamy ustnej, czyszcząc zęby sproszkowanym marmurem. Dziś także niektórzy producenci past dodają marmurowe drobinki do swoich produktów. Marmur wykazuje bowiem właściwości ścierające.

9. Nietypowe zastosowania marmuru

Marmur to doskonały materiał budulcowy. Chętnie wykorzystuje się go do wykładania ścian, posadzek, sufitów czy kuchennych blatów. Ale można go również używać także w inny sposób:

  • ponieważ marmur dobrze radzi sobie jako neutralizator kwasów, w sproszkowanej formie dodaje się go do niektórych leków redukujących nadkwasowość w żołądku;
  • marmur dodawany jest często do farb, kosmetyków do makijażu, papieru jako rozjaśniacz i wybielacz;
  • z marmuru produkuje się również ekskluzywne obudowy na smartfony.

10. Marmur wydobywany jest także w Polsce

Kiedy myślimy o pochodzeniu marmuru, pierwsze, co przychodzi nam do głowy to Włochy. To prawda, Włochy to państwo, które jest jednym z czołowych producentów marmuru. Niewiele osób wie, że marmur wydobywa się również w Polsce, a dokładnie w Sudetach, w Masywie Śnieżnika. Dwie najpopularniejsze odmiany „polskich” marmurów to Biała Marianna i Zielona Marianna.

11. Marmur jest podatny na czynniki zewnętrzne

Marmur to piękny materiał, który prezentuje się we wnętrzach zjawiskowo. Nie możemy jednak zapominać, że jest on – przede wszystkim – skałą metamorficzną. Oznacza to, że jest podatny na działanie czynników zewnętrznych. Co to oznacza w praktyce? Niektóre kwaśne substancje, minerały znajdujące się w twardej wodzie, kwaśny deszcz czy ekstremalny upał mogą wywołać reakcję chemiczną i zmienić wygląd marmurowej powierzchni. By tego uniknąć, warto regularnie pielęgnować powierzchnie marmurowe i impregnować je przy pomocy specjalnych środków.

Zobacz najpiękniejsze polskie wnętrza 

Kamienne blaty i okładziny. Granit i konglomeraty w kuchni.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021