10 pomysłów na salon z kuchnią: kuchnia otwarta na salon czy za przegrodą?

2014-06-17 14:01

Kuchnia otwarta na salon to coraz popularniejsze rozwiązanie. Pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, a przede wszystkim sprawia, że wnętrze wydaje się optycznie większe. Jak wydzielić funkcjonalną przestrzeń obu tych stref? Na co zwrócić uwagę w przypadku aranżacji salonu z kuchnią? Otworzyć kuchnię na pokój dzienny czy wydzielić na pomocą dodatkowej przegrody?

Marzeniem jednych jest duża przestronna kuchnia, osobna jadalnia i funkcjonalny salon. Drudzy najchętniej połączyliby wszystkie te strefy w jedno wnętrze. Decydując się na zaprojektowanie kuchni otwartej na salon, warto rozważyć kilka niezwykle funkcjonalnych rozwiązań. Prezentujemy w galerii zdjęć 10 sprawdzonych pomysłów na salon z kuchnią, a także aneks kuchenny, który możemy efektownie wydzielić za pomocą niewielkiej przegrody.

Kuchnia otwarta na salon czy kuchnia z przegrodą?

Decydując się na połączenie kuchni i salonu, musimy podjąć decyzję czy chcemy uzyskać jedną, otwartą i funkcjonalną przestrzeń czy może warto ukryć strefę roboczą, chociażby za niewielką przegrodą. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Kuchnia połączona z pokojem dziennym bardzo często prowokuje wykorzystanie takich samych materiałów na przestrzeni obu stref. Takie rozwiązanie zapobiega chaosowi i wprowadza do wnętrza harmonię. Wykorzystując konsekwentnie te same materiały na podłodze czy ścianie, zwróćmy uwagę na to, że w części kuchennej są one narażone na działanie niekorzystnych czynników, takich jak zamakanie czy otłuszczenie. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do całkowitego otwarcia salonu na kuchnię, możemy zdecydować się na częściowe jej przysłonięcie, np. za pomocą luksferów czy niewielkiej ścianki. Na granicy kuchni i salonu można też zaaranżować małą jadalnię, która będzie dzieliła dwie sterfy w projekcie wnętrza mieszkania.