Zygopetalum - Zygopetalum

2020-07-16 15:36

Zygopetalum należy do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Ten rodzaj storczyka w środowisku naturalnym występuje głównie Ameryce Południowej.

Zygopetalum
Autor: www.thinkstockphotos.com Zygopetalum

Zygopetalum osiąga 40-60 cm wysokości, ma długie, wąskie liście. Kwiaty storczyka Zygopetalum składają się z sześciu listków okwiatu i są wielobarwne. Często spotyka się okazy o kwiatach biało-fioletowo-zielonych. Termin kwitnienia storczyka Zygopetalum jest zróżnicowany.

Roślina lubi jasne miejsca o dużej ilości rozproszonego światła (nie powinno się go uprawiać na słonecznych parapetach). Optymalna temperatura powietrza podczas dnia wynosi 20-24 st.C, nocą 16-18 st.C. Zygopetalum wymaga dużej wilgotności powietrza. Najlepiej sadzić roślinę w specjalistyczne podłoże dla storczyków. Na dnie donicy zaleca się ułożenie warstwy drenażowej, która ochroni korzenie przed gniciem.Storczyk Zygopetalum podlewa się często, nawet 3-4 razy w tygodniu. Po kwitnieniu wymaga odpoczynku - nie powinien być wtedy nawożony, a podlewanie ogranicza się do minimum. W czasie wzrostu dokarmia się roślinę nawozami dla storczyków (co 2-4 tygodnie). Storczyk ten nie lubi zraszania – zamiast tego można ustawić donicę na podstawce z kamieniami zalanymi wodą lub zainstalować w pomieszczeniu nawilżacz powietrza. Dobrze rośnie w szklanych mini-ogrodach. Raz na kilka lat powinien być przesadzony. Trzeba przy tym uważać, bowiem delikatne korzenie łatwo ulegają uszkodzeniu. Przy okazji roślinę można wtedy rozmnożyć przez podział.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 40 cm - 60 cm
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów wielobarwna