Zwartnica - Hippeastrum

2020-07-16 15:36 Michał Mazik

Zwartnica (Hippeastrum) to roślina cebulowa należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej oraz na Karaibach.

Hippeastrum osiąga zwykle do 50 cm wysokości (z pędem kwiatostanowym). Wytwarza długie i grube równowąskie liście. Największą ozdobną rośliny są duże, dzwonkowate kwiaty osadzone na prostym, pustym w środku pędzie kwiatostanowym. Zwartnica jest podobna do amarylisa, ale w porównaniu z nim ma mniej kwiatów (max 3-4), są jednak bardziej okazałe.

Kwiaty zwartnicy mogą mieć różną barwę: białą, żółtą, różową, pomarańczową, czerwoną lub wielokolorową. Zwartnica najczęściej kwitnie pod koniec zimy i wczesną wiosną.

>>Przeczytaj też: Amarylis i hippeastrum: dwie różne rośliny cebulowe. Czym się różnią?

Jak uprawiać hippestrum

Zwartnica najlepiej rośnie (i kwitnie) na stanowiskach jasnych, wolnych od bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrze sprawdza się na parapetach wystawy wschodniej i zachodniej. Optymalne jest podłoże dobrze przepuszczalne – uniwersalną ziemię dla roślin doniczkowych najlepiej zmieszać w piaskiem.

Najważniejsze w uprawie Hippeastrum jest zapewnienie roślinie okresu spoczynku (2-3 miesiące). Donicę przenosi się jesienią do chłodnego pomieszczenia (o temperaturze 10-12 st.C). W tym czasie rośliny nie powinno się podlewać ani nawozić. Cebule sadzi się (lub przesadza) w grudniu. Przy okazji zwartnicę można rozmnożyć – przez oddzielenie cebul przybyszowych. Po posadzeniu roślinę należy regularnie podlewać i dokarmiać (najlepiej nawozami z fosforem). Po kwitnieniu, gdy pęd kwiatostanowy zacznie żółknąć, należy zaprzestać podlewania. W ten sposób roślinę przygotowuje się do następnego cyklu – spoczynku. W czasie wzrostu może być atakowana przez powszechne szkodniki roślin doniczkowych – przędziorki, mszyce, mączlika szklarniowego lub tarczniki.>>Przeczytaj też: Jak pielęgnować hippeastrumZwartnica (Hippeastrum) uchodzi za jedną z najpiękniejszych kwitnących roślin pokojowych. Nie jest najłatwiejsza w uprawie, za to odwdzięcza się atrakcyjnym wyglądem. Zdobi wnętrza w okresie zimowym, gdy większość roślin odpoczywa lub rozpoczyna wzrost.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 50 cm
Termin kwitnienia XII - IV
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów wielobarwna

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021