Wulstekeara - Vuylstekeara

2020-07-16 15:36 Michał Mazik

Wulstekeara należy do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Jest to mieszaniec powstały w wyniku krzyżowania rodzajów storczyków: Miltonia, Cochilodia i Odontoglossum. Nie występuje w środowisku naturalnym.

Wulstekeara ma wzniesiony pokrój, dorasta zwykle do 30 cm wysokości. Liście storczyka są grube, mięsiste, lancetowate. Największą ozdobą rośliny są kwiaty, pojawiające się obficie zimą, wyrastają sukcesywnie - nowe zastępują te zasychające. Kwiaty wulstekeary mogą mieć zróżnicowaną barwę, w zależności od odmiany. Często są nakrapiane.

Wulstekeara preferuje miejsca jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Odpowiednie są parapety okien wystawy wschodniej i północnej. Dobrze rośnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza (np. w łazienkach). Uprawiając wulstekearę warto zainstalować nawilżacz. Optymalna temperatura w czasie dnia oscyluje w granicach 20 st. C, zimą powinna być o kilka stopni niższa. Wulstekearę zaleca się sadzić w specjalistycznym podłożu dla storczyków. Podlewanie powinno być częste, podłoże przed kolejnym zabiegiem powinno lekko przeschnąć. Dobrze reaguje na regularne, nawet codzienne zraszanie. W okresie wzrostu, co 3-4 tygodnie, warto podać rozcieńczoną dawkę nawozu (najlepiej specjalistycznego do storczyków). Roślinę można rozmnażać przez podział. Warto profilaktycznie stosować ekologiczne preparaty przeciw chorobom grzybowym.Wulstekeara to jeden z najpiękniejszych storczyków uprawianych w mieszkaniach. Uprawa jest średnio trudna – bardziej zaawansowana niż w przypadku storczyków falenopsis, ale wciąż efektywna w warunkach domowych. Roślina nadaje się także na kwiat cięty (kwiaty długo utrzymują się w wazonie) oraz do tworzenia kompozycji florystycznych.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 30 cm
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów wielobarwna
Barwa liści/igieł purpurowa
Termin kwitnienia XI - II