Wulstekeara - Vuylstekeara

2020-07-16 15:36

Wulstekeara należy do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Jest to mieszaniec powstały w wyniku krzyżowania rodzajów storczyków: Miltonia, Cochilodia i Odontoglossum. Nie występuje w środowisku naturalnym.

Wulstekeara ma wzniesiony pokrój, dorasta zwykle do 30 cm wysokości. Liście storczyka są grube, mięsiste, lancetowate. Największą ozdobą rośliny są kwiaty, pojawiające się obficie zimą, wyrastają sukcesywnie - nowe zastępują te zasychające. Kwiaty wulstekeary mogą mieć zróżnicowaną barwę, w zależności od odmiany. Często są nakrapiane.

Wulstekeara preferuje miejsca jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Odpowiednie są parapety okien wystawy wschodniej i północnej. Dobrze rośnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza (np. w łazienkach). Uprawiając wulstekearę warto zainstalować nawilżacz. Optymalna temperatura w czasie dnia oscyluje w granicach 20 st. C, zimą powinna być o kilka stopni niższa. Wulstekearę zaleca się sadzić w specjalistycznym podłożu dla storczyków. Podlewanie powinno być częste, podłoże przed kolejnym zabiegiem powinno lekko przeschnąć. Dobrze reaguje na regularne, nawet codzienne zraszanie. W okresie wzrostu, co 3-4 tygodnie, warto podać rozcieńczoną dawkę nawozu (najlepiej specjalistycznego do storczyków). Roślinę można rozmnażać przez podział. Warto profilaktycznie stosować ekologiczne preparaty przeciw chorobom grzybowym.Wulstekeara to jeden z najpiękniejszych storczyków uprawianych w mieszkaniach. Uprawa jest średnio trudna – bardziej zaawansowana niż w przypadku storczyków falenopsis, ale wciąż efektywna w warunkach domowych. Roślina nadaje się także na kwiat cięty (kwiaty długo utrzymują się w wazonie) oraz do tworzenia kompozycji florystycznych.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 30 cm
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów wielobarwna
Barwa liści/igieł purpurowa
Termin kwitnienia XI - II
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE