Woskówka - Chamelaucium uncinatum

2022-05-18 12:38

Woskówka, zwana inaczej woskowym kwiatem, to jeszcze mało u nas znany krzew pochodzący z Australii. W warunkach naturalnych dorasta do 3 m wysokości. W naszym klimacie roślina znana jest głównie jako doniczkowa, rzadziej uprawia się ją w gruncie. Należy do rodziny mirtowatych (Myrtaceae).

Woskówka
Autor: GettyImages Woskówka

Spis treści

  1. Woskówka - opis rośliny
  2. Woskówka - warunki uprawy
  3. Woskówka - pielęgnacja
  4. Woskówka - zastosowanie

Woskówka - opis rośliny

Woskówka jako roślina doniczkowa osiąga około 1 m wysokości. Charakteryzuje się zwartym, krzaczastym pokrojem. Pędy woskówki są cienkie, porośnięte liśćmi, które przyjmują postać małych, zielonych igiełek. Roślina kwitnie obficie od marca do maja. Kwiaty są niewielkie, woskowe, w kolorze różowobiałym, choć są także odmiany o kwiatach fioletowych lub białych. Wszystkie części nadziemne rośliny - kwiaty liście oraz pędy - zawierają olejki eteryczne, dzięki którym roślina przyjemnie pachnie.

Woskówka - warunki uprawy

Woskówka preferuje gruboziarniste, przepuszczalne podłoże o odczynie zasadowym. Stanowisko do uprawy woskówki powinno być słoneczne, a wilgotność gleby umiarkowana. Im wyższa temperatura powietrza, tym nawadnianie powinno być zwiększone. Roślina dobrze znosi krótkotrwałe okresy suszy. W naszym klimacie warto ją na okres letni wystawić na zewnątrz, natomiast zimą wstawić do pomieszczenia, gdzie panuje temperatura 10-12 stopni Celsjusza.

Woskówka - pielęgnacja

Do prawidłowego wzrostu woskówka potrzebuje przepuszczalnego podłoża. Sadząc roślinę do doniczki warto zatem dodać żwir do ziemi. Na wiosnę, w okresie intensywnego wzrostu rośliny, należy zasilać ją co 2-3 tygodnie nawozem wieloskładnikowym. Zimą roślina wchodzi w okres spoczynku. Woskówka bardzo dobrze znosi cięcie, po przekwitnięciu jest ono wręcz niezbędne. Roślinę można rozmnażać zarówno przez nasiona, jak i za pomocą zdrewniałych sadzonek pędowych.

Woskówka - zastosowanie

Woskówka znajduje zastosowanie jako krzew na rabaty założone w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatrów. W naszym klimacie raczej nie przetrwa zimy w gruncie, dlatego w uprawie ogrodowej uznawana jest za krzew jednoroczny. Bezpieczniejsza jest uprawa rośliny w donicy i przenoszenie jej na lato do ogrodu.

Woskówka znakomicie nadaje się do formowania na drzewka bonsai. Wykorzystuje się ją również jako kwiat cięty w aranżacjach florystycznych. Roślina dobrze sprawdza się w bukietach, ponieważ jest trwała i odporna.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1 m
Termin kwitnienia III - V
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Barwa kwiatów białoróżowa

Czy rozpoznasz te ozdobne krzewy?

Pytanie 1 z 9
Jaki to krzew?
forsycja
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe