Wanilia płaskolistna - Vanilla planifolia

2020-07-16 15:37

Wanilia płaskolistna to pnącze należące do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Środkowej i Południowej - wspina się po drzewach a jej pędy mogą osiągać nawet kilkanaście metrów długości. Uprawiana w doniczce raczej nie przekroczy 2-3 m. Jej liście są grube, eliptyczno-jajowate.

Wanilia płaskolistna
Autor: www.thinkstockphotos.com Wanilia płaskolistna

Kwiaty wanilii płaskolistnej są efektowne, kremowożółte, intensywnie pachnące. Są zebrane w kwiatostany o długości do 8 cm. Storczyk ten nie wytwarza pseudobulw. Uzyskanie plonu – torebek nasiennych – w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe.Wanilia płaskolistna, wbrew pozorom, nie jest trudna w uprawie i ma wymagania zbliżone do innych gatunków storczyków. Dobrze rośnie na stanowiskach osłoniętych o świetle rozproszonym. Powinno się ją uprawiać w pewnym oddaleniu od okna. Lubi ciepło – temperatura powietrza powinna przekraczać 21-22 st. C. Wanilię płaskolistną należy uprawiać w specjalistycznym podłożu dla storczyków, w uniwersalnej ziemi dla roślin doniczkowych może zamierać. Podlewanie powinno być obfite, warto jednak pozwolić podłożu lekko przeschnąć przed kolejnym zabiegiem. Zaleca się używać miękkiej, odstanej wody. Zalecane nawożenie: raz w tygodniu, specjalistycznym nawozem dla storczyków. Dawki powinny być rozcieńczone – mniejsze o połowę od tych zalecanych przez producenta. Wanilia płaskolistna lubi pomieszczenia o wysokiej wilgotności powietrza – optymalne dla niej są warunki szklarniowe. W pomieszczeniu nie ma możliwości spełnienia takich warunków, warto jednak zainstalować nawilżacz powietrza. Ponadto pnącze dobrze reaguje na zraszanie.Wanilię płaskolistną warto uprawiać w zimowych ogrzewanych ogrodach i pomieszczeniach, w których nie zachodzi problem suchego powietrza. Ze względu na pokrój wanilia najlepiej prezentuje się posadzona w wiszących pojemnikach.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 2 m - 3 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój pnący
Barwa kwiatów kremowożółta
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE