Szparag Sprengera - Asparagus densiflorus

2020-07-16 15:40

Szparag Sprengera należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym roślina występuje w Południowej Afryce. W wielu krajach o cieplejszych klimacie to cenny gatunek ogrodowy.

Szparag Sprengera
Autor: www.thinkstockphotos.com Szparag Sprengera

W Polsce szparag Sprengera jest znana z uprawy doniczkowej. W pomieszczeniu szparag zwykle nie przekracza 60 cm wysokości. Wytwarza wniesione pędy pokryte drobnymi, zredukowanymi liśćmi. Dużą popularnością cieszy się odmiana 'Meyeri' o zwartym, gęstym pokroju.

Szparag Sprengera lubi stanowiska jasne, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Przy nadmiernym nasłonecznieniu liście będą żółknąć. Preferuje żyzne, próchnicze podłoże. Wymaga dużych pojemników (wytwarza rozbudowany, bulwiasty system korzeniowy). Na dnie doniczki warto usypać solidną warstwę drenażu (zapobiegnie to gniciu korzeni). Szparag należy często podlewać – nie powinno się dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Roślina ma duże potrzeby pokarmowe. Dlatego od wiosny do końca lata zaleca się co 2-3 tygodnie stosować nawożenie (zwłaszcza nawozami z potasem). Roślinę w domowych warunkach rozmnaża się przez podział. Problemem w uprawie mogą być szkodniki: wełnowce, tarczniki i miseczniki.Szparag Sprengera można wykorzystać do dekoracji parapetów okien wschodnich i północnych. W jaśniejszych pomieszczeniach warto ustawić ją w pełnym oddaleniu od okna. Latem szparag można wystawić na balkon lub do ogrodu.

>>Przeczytaj też: Asparagus doniczkowy do uprawy w domu – gatunki, uprawa, pielęgnacja asparagusów

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 50 cm - 60 cm
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł jasnozielona