Szparag sierpowaty - Asparagus falcatus

2020-07-16 15:40

Szparag sierpowaty to roślina wieloletnia należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje w Afryce, gdzie osiąga nawet 7 m wysokości. W uprawie pokojowej roślina jest znacznie mniejsza – jej wysokość oscyluje w granicach 100-200 cm.

Szparag sierpowaty
Autor: www.thinkstockphotos.com Szparag sierpowaty

Szparag sierpowaty wytwarza gęste, wzniesione pędy pokryte drobnymi jasnozielonymi liśćmi o sierpowatym kształcie (stąd nazwa rośliny). Kwitnie na biało. W warunkach domowych rzadko zakwita.>>Przeczytaj też: Asparagus doniczkowy do uprawy w domu – gatunki, uprawa, pielęgnacja asparagusów

Szparag sierpowaty lubi miejsca dobrze oświetlone, jednak wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Potrzebuje przestrzeni. Powinno się go uprawiać w żyznej, przepuszczalnej glebie. Na dnie donicy warto ułożyć warstwę drenażową – to zapobiegnie gniciu korzeni. Podlewanie powinno być obfite – nie wolno dopuszczać do przesuszenia podłoża. Najlepiej do podlewania używać miękkiej, odstanej wody. Roślinę warto dokarmiać od wiosny do jesieni (najlepiej nawozami ze zwiększoną dawką potasu). Latem można wystawić ją na balkon bądź taras. Szparag sierpowaty przesadza się raz na kilka lat, gdy korzenie przerosną otwory w dnie donicy.

Szparag sierpowaty dobrze wygląda w nowoczesnych, wysokich pojemnikach. W suchych pomieszczeniach może być atakowany przez  mszyce i przędziorek. Lubi regularne zraszanie. Szparag sierpowaty nadaje się do dekoracji przestronnych pomieszczeń, np. salonów. Dobrze wygląda w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Roślina nadaje się dla osób początkujących – trzeba pamiętać jedynie o częstym podlewaniu.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość 50 cm - 2 m
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł jasnozielona
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe