Szparag gęstokwiatowy - Asparagus densiflorus

2021-11-30 13:31

Szparag gęstokwiatowy (syn. asparagus gęstokwiatowy, szparag Sprengera, asparagus Sprengera, syn. łac. Asparagus densiflorus ‘Sprengeri’, Asparagus sprengeri) to bylina z rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Dziko rośnie w południowej i zachodniej Afryce.

Szparag gęstokwiatowy
Autor: GettyImages Szparag gęstokwiatowy

W wielu krajach szparag gęstokwiatowy sprzedawany jest jako roślina doniczkowa oraz uprawiany w szklarniach na zieleń ciętą wykorzystywaną w kwiaciarstwie jako dodatek do bukietów i kompozycji florystycznych.

Szparag gęstokwiatowy rośnie intensywnie wytwarzając liczne, długie (nawet do 2 m długości), wiotkie, elastyczne, zwieszające się pędy pokryte dość luźnymi gałęziakami (drobne, silnie rozgałęzione, zielone pędy, pokryte drobniutkimi, równowąskimi, zielonymi niby listkami). Rośliny tworzą luźne kępy, a te uprawiane w wysokich kwietnikach lub w wiszących doniczkach tworzą malowniczo zwieszające się, zielone kopuły i kaskady. Liście właściwe przekształcone są w krótkie, zakrzywione ciernie rozmieszczone głównie u nasady pędów. System korzeniowy szparaga rozrasta się silnie, jest złożony z licznych, białych, mięsistych korzeni, mających zdolność do magazynowania wody. W warunkach suszy korzenie przekształcają się w mięsiste bulwy, które służą roślinie jako podziemne magazyny wody. Korzenie roślin regularnie nawadnianych mają znacznie mniej takich bulw.Szparag gęstokwiatowy w uprawie doniczkowej może zakwitać cały rok. Kwiaty są liczne, niepozorne, drobne, gwiazdkowate, o białych płatkach korony i żółtych pylnikach, zebrane w gęste grona. Po zapyleniu i zapłodnieniu zawiązują się owoce: początkowo zielone, z czasem czerwieniejące jagody z drobnymi nasionami.

Szparag gęstokwiatowy najlepiej rośnie na stanowisku jasnym, ale nie znosi bezpośredniego, ostrego słońca, które może powodować silne blaknięcie gałęziaków oraz drewnienie i wyłamywanie się pędów. Najlepiej postawić roślinę na parapecie okna południowego lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie, ale latem należy ją przestawić nieco dalej od okna lub osłonić np. firanką, aby do rośliny docierało światło rozproszone. Asparagus może też rosnąć w półcieniu, na parapecie okna wschodniego lub zachodniego. Zimą należy zapewnić roślinie jak najwięcej światła.

>>Przeczytaj też: Asparagus doniczkowy do uprawy w domu – gatunki, uprawa, pielęgnacja asparagusów

Szparag gęstokwiatowy należy podlewać regularnie, sporymi dawkami wody – podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Zimą podlewanie ogranicza się. Roślina wymaga wysokiej wilgotności powietrza, dlatego należy ją często i intensywnie zraszać, szczególnie zimą (podczas okresu grzewczego) – w przeciwnym wypadku gałęziaki mogą silnie zasychać i masowo opadać. Aby podwyższyć wilgotność powietrza wokół rośliny można ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami i wodą, tak by otwory odpływowe w dnie doniczki nie dotykały lustra wody. Raz na jakiś czas można roślinę opłukać dość silnym strumieniem letniej wody z prysznica. Nadmiar wody i jej zaleganie w strefie korzeni powoduje żółkniecie i masowe opadanie gałęziaków oraz gnicie systemu korzeniowego, co może prowadzić do śmierci całej rośliny. Zdarza się to najczęściej zimą, jeśli nie ograniczymy podlewania.Szparag gęstokwiatowy jest rośliną dość żarłoczną, dlatego wymaga intensywnego nawożenia nawozami płynnymi dla roślin o dekoracyjnych liściach (w najwyższych stężeniach podanych na opakowaniu). Roślina ta doskonale reaguje na nawożenie organiczne, np. wysokimi dawkami nawozów na bazie biohumusu lub granulowanym obornikiem dodawanym do podłoża podczas przesadzania rośliny (w stosunku 1:3).

Podłoże do uprawy szparaga powinno być żyzne i próchnicze. Można zastosować uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych z domieszką rozdrobnionej kory sosnowej lub perlitu. Gdy korzenie całkowicie wypełnią wnętrze doniczki, roślinę należy przesadzić. Ze względu na silny wzrost rośliny i jej systemu korzeniowego zabieg ten wykonujemy zwykle co roku, wiosną. Przesadzamy do doniczki większej od poprzedniej nie więcej niż o 1–2 rozmiary, bo szparag lepiej rośnie w nieco przyciasnych pojemnikach. Przy przesadzaniu warto nieco przyciąć system korzeniowy, usuwając korzenie brązowe, chore, nadgniłe oraz wytworzone na nich narośla, magazynujące wodę. Może się wtedy okazać, że po zredukowaniu wielkości systemu korzeniowego można roślinę posadzić do tej samej doniczki, w której rosła, wymieniając jedynie podłoże na świeże. Zarówno podczas przesadzania, jak i podczas całego roku uprawy można wycinać na bieżąco wszystkie pędy stare, zdrewniałe, ogołocone. Roślina szybko nadrobi braki wydając młode, bardziej gęste i dekoracyjne pędy.

Szparag gęstokwiatowy można rozmnażać generatywnie przez nasiona wysiewane niedługo po zbiorze, najlepiej na przełomie stycznia i lutego. Przed siewem nasiona warto dwa dni moczyć w ciepłej wodzie – napęczniałe lepiej kiełkują. Wysiewa się je do specjalistycznego podłoża do wysiewu nasion lub mieszaniny torfu i perlitu i okrywa cienką warstwą podłoża. Nasiona kiełkują w ciemności, w temperaturze nieco powyżej 20 st.C. Wyrosłe siewki należy ustawić w jak najjaśniejszym miejscu o temperaturze nieprzekraczającej 20 st.C. Po około 3 miesiącach rośliny należy przepikować, np. do plastikowych wielodoniczek (multiplatów). Gdy korzenie młodych roślin całkowicie przerosną podłoże, przesadza się je do doniczek o średnicy 6–8 cm. W sierpniu młode rośliny przesadza się kolejny raz, do doniczek o średnicy nie większej niż 12 cm. Szparag gęstokwiatowy można też rozmnażać wegetatywnie przez podział starszych, silnie rozrośniętych roślin. Zabieg ten wykonujemy podczas przesadzania, rozcinając bryłę korzeniową ostrym nożem i usuwając wszystkie uszkodzone korzenie.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 2 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój zwisający
Pokrój kępiasty
Termin kwitnienia I - XII
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE