Stefanotis bukietowy - Stephanotis floribunda

2022-03-24 13:14
Stefanotis bukietowy
Autor: GettyImages Stefanotis bukietowy

Stefanotis bukietowy to pnącze uprawiane jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny trojeściowatych Asclepiadaceae. Pochodzi z Madagaskaru i tam występuje w stanie naturalnym, osiągając do 6 m długości pędów. Uprawiany w mieszkaniu dorasta nawet do 2,5 m.

Stefanotis bukietowy kwitnie na biało

Stefanotis bukietowy ma twarde i elastyczne pędy oraz owalne, skórzaste, błyszczące, ciemnozielone liście. Kwitnie zazwyczaj od czerwca do września. Jego bardzo dekoracyjne, gwiazdkowate kwiaty są zebrane w gronach, białe i silnie pachnące (podobnie do konwalii).

>>Przeczytaj też: Gardenia – roślina doniczkowa o pachnących kwiatach. Pielęgnacja gardenii

Stefanotis bukietowy - uprawa i pielęgnacja

Stefanotis bukietowy wymaga jasnego pomieszczenia, osłoniętego przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Latem najlepiej zapewnić temperaturę około 20 st. C, zimą 12–14 st. C. W okresie wzrostu roślinę należy podlewać obficie, odwapnioną i letnią wodą, podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne. W tym czasie trzeba także często zraszać roślinę. Od kwietnia do września stefanotis należy nawozić (co 2 tygodnie).

Po przekwitnięciu podlewanie stopniowo ograniczamy, a w okresie spoczynku (od października do stycznia) podlewamy minimalnie – tylko tyle, aby podłoże nie wyschło. Po przekwitnięciu zbyt wybujałe pędy można przyciąć. Podłoże do uprawy stefanotisa powinno być próchnicze, przepuszczalne, z dobrym drenażem. Młode egzemplarze najlepiej przesadzać co roku, starsze – rzadziej. Najlepiej przesadzać rośliny w lutym.

Stefanotis bukietowy jest bardzo wrażliwy na zmianę miejsca – nie wolno go przenosić, obracać, ponieważ może wtedy zgubić pąki kwiatowe i liście.

Stefanotis bukietowy - rozmnażanie

Stefanotis rozmnaża się przez sadzonki zdrewniałe ukorzenione wiosną i latem w temperaturze 20–25 st. C (sadzonki ukorzeniają się w ciągu miesiąca).

Poznaj też inne pnącze doniczkowe - hoję różową

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość do 2,5 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój zwisający
Pokrój pnący
Termin kwitnienia I - XII
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE