Skrętnik pachnący - Streptocarpus parviflora

2022-04-13 12:17

Skrętnik pachnący w naturalnych warunkach występuje w Afryce Południowej, gdzie rośnie jako epifit. U nas uprawiany jest jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae).

Skrętnik pachnący
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia Skrętnik pachnący

Spis treści

  1. Skrętnik pachnący - opis
  2. Skrętnik pachnący - warunki uprawy
  3. Skrętnik pachnący - pielęgnacja
  4. Skrętnik pachnący - zastosowanie

Skrętnik pachnący - opis

Skrętnik pachnący w warunkach domowych w uprawie doniczkowej dorasta maksymalnie do 30 cm. Roślina ma jeden owalny, duży liść. Kwiaty pojawiają się głównie latem: od czerwca do sierpnia. Są pojedyncze, kielichowate, wyrastają po jednym na cienkich, bezlistnych pędach. Kolor kwiatów zależy od odmiany, mogą być: fioletowe, niebieskie lub białe. Kwiaty tego gatunku skrętnika delikatnie i przyjemnie pachną. Charakterystyczny dla tej rośliny jest owoc w formie skręconych torebek nasiennych (stąd wzięła się nazwa skrętnika).

Skrętnik pachnący - warunki uprawy

Skrętnik pachnący preferuje stanowisko jasne, jednak bezpośrednie światło może doprowadzić do poparzenia liści i kwiatów. Idealne będą wschodnie lub północne wystawy. Ważne, by zachować odpowiednio wysoką wilgotność powietrza, dlatego konieczne jest regularne zraszanie skrętnika. Najlepsze dla rośliny jest podłoże wilgotne, przewiewne, żyzne i lekko kwaśne. Skrętnik jest wrażliwy na przeciągi, niską temperaturę oraz dym papierosowy.

Skrętnik pachnący - pielęgnacja

Wiosną i latem roślinę należy podlewać regularnie, 2-3 razy w tygodniu. Zimą ograniczamy podlewanie - wystarczy nawadniać raz w tygodniu. Warto zadbać o drenaż w doniczce, gdyż zaleganie wody w pojemniku może powodować choroby korzeni. Roślinie sprzyja także wzmacnianie rozcieńczonym nawozem o niskiej zawartości azotu. Taki zabieg wykonuje się raz na 2-3 tygodnie w okresie intensywnego wzrostu.

Skrętnik pachnący rozmnaża się przez sadzonki liściowe. Należy przeciąć liść na połowę, wzdłuż nerwu i włożyć go do wody. Po jakimś czasie powinien wypuścić korzenie - wtedy sadzonkę należy umieścić w doniczce wypełnionej podłożem. Roślina wymaga regularnego przesadzania (co roku), zawsze do większej doniczki.

Skrętnik pachnący - zastosowanie

W naszych warunkach klimatycznych skrętnik uprawia się wyłącznie jako roślinę doniczkową do ozdoby wnętrz.

Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Wysokość do 30 cm
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój rozłożysty
Pokrój lekko wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE