Sandersonia pomarańczowa - Sandersonia aurantiaca

2020-07-16 15:41

Sandersonia pomarańczowa pochodzi z Południowej Afryki. W Polsce nie jest znana, można ją uprawiać w gruncie, jednak nie zimuje. Sprawdza się również jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny zimowitowatych (Colchicaceae). Roślina potocznie nazywana jest żółtą konwalią.

Sandersonia pomarańczowa
Autor: www.gettyimages.com Sandersonia pomarańczowa

Spis treści

  1. Sandersonia pomarańczowa - opis
  2. Sandersonia pomarańczowa - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Sandersonia pomarańczowa - zastosowanie

Sandersonia pomarańczowa - opis

Sandersonia pomarańczowa tworzy mięsistą bulwę w kształcie litery V, z której wyrasta pęd. Pokrój rośliny jest wzniesiony, z przewieszającymi się liśćmi i kwiatami. Przeważnie osiąga od 60 do 80 cm wysokości. Pędy są kruche i delikatne, liście zielone, siedzące, lancetowate. Na wierzchołkach liści znajdują się wąsy czepne.

Sandersonia kwitnie od czerwca do września (w zależności od metody uprawy i warunków glebowych oraz pogodowych). Kwiaty zwisają na szypułkach, są żółte lub pomarańczowe, przypominają kwiaty konwalii, choć są od nich zdecydowanie większe. Wiele osób porównuje ich kształt do chińskich lampionów albo czapki kucharskiej. W miejsce kwiatów pojawiają się owoce - jajowate torebki, wewnątrz których znajdują się kuliste, ciemnobrązowe nasiona.

Sandersonia pomarańczowa - warunki uprawy i pielęgnacja

Sandersonia pomarańczowa najlepiej czuje się w miejscu ciepłym i słonecznym. Należy jedna dbać o to, by roślina nie przegrzewała się, ponieważ szybko prowadzi to do wiotczenia pędów. Gleba powinna być żyzna, lekka, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna, o pH w granicach od lekko kwaśnego do obojętnego. Roślina jest wrażliwa na mróz. Jeśli planujemy uprawiać sandersonię w gruncie, cebule wykopujemy na zimę i przechowujemy w piasku lub torfie, w temperaturze 10-12 st. C. W uprawie doniczkowej po przekwitnięciu należy zmniejszać podlewanie aż do całkowitego zaprzestania. Roślinę w doniczce przechowujemy przez zimę w chłodniejszym pomieszczeniu. Na roślinę dobrze wpływa nawożenie mineralne nawozami wieloskładnikowymi - można je rozpocząć już około 3 tygodnie po posadzeniu. Sandersonię rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez podział cebul. Jeśli decydujemy się na wysiew nasion musimy pamiętać, że kwiaty uzyskamy dopiero po około trzecim sezonie.

Sandersonia pomarańczowa - zastosowanie

Sandersonia pomarańczowa jest niezwykle ozdobną rośliną. Będzie to bardzo ciekawa propozycja ozdoby balkonu bądź tarasu. Roślina jest ceniona w bukieciarstwie - nadaje się na kwiat cięty.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko cieniste
Wysokość 60 cm - 80 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony