Reo meksykańskie - Rhoeo spathacea = Tradescantia spathacea

2020-12-30 22:28
Reo meksykańskie
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia Reo meksykańskie

Reo meksykańskie pochodzi z Meksyku, należy do rodziny komelinowatych (Commelinaceae). U nas jest uprawiane jako pokojowa roślina doniczkowa, której ozdobą są długie, mięsiste, mieczowate liście, od spodu fioletowoczerwone i zielonooliwkowe (bądź żółtozielone), błyszczące z wierzchu.

Reo meksykańskie dorasta do około 30 cm wysokości. Białe kwiaty rośliny pojawiają się latem, ale są niepozorne, a do tego schowane w pochwie kwiatowej o łódkowatym kształcie. Liście wyrastają gęsto z krótkiego pędu i tworzą szeroką, lejkowatą rozetę. Odmiany reo mają liście z barwnymi paskami na górnej stronie.

Reo meksykańskie lubi wysoką temperaturę (zima trzeba zapewnić 18–20 st. C, min. 12 st. C) i dużą wilgotność powietrza. Stanowisko może być półcieniste lub słoneczne, ale roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Podlewać należy umiarkowanie, nie dopuszczając do zalania korzeni (zimą podlewanie ograniczamy i zaprzestajemy nawożenia). Dobrze jest zraszać roślinę, szczególnie latem, w upalne dni. Trzeba też systematycznie odkurzać liście. W okresie wzrostu do nawożenie reo meksykańskiego stosuje się nawozy do roślin doniczkowych.Do uprawy wystarczy uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych. Konieczna jest warstwa drenażu na dnie doniczki.

Reo meksykańskie przesadza się wiosną, a rozmnaża przez nasiona bądź sadzonki pozyskane z wyrastających pędów bocznych.Wiosną warto roślinę przyciąć, dzięki temu wypuści ona nowe pędy (przycięte pędy można wykorzystać jako sadzonki).

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 30 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Pokrój rozetowy
Barwa liści/igieł fioletowoczerwona
Barwa liści/igieł zielonooliwkowa
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021