Rebutia - Rebutia

2020-07-16 15:42 Martyna Cieślińska
Rebutia
Autor: www.gettyimages.com Rebutia

Rośliny z rodzaju Rebutia należą do rodziny kaktusowatych (Cactaceae). Rosną w naturze w Argentynie, Peru, Boliwii. W Polsce te uprawiane są jako rośliny doniczkowe - większość gatunków nie ma nazwy w języku polskim.

Rebutia - opis

Rośliny z rodzaju Rebutia to wieloletnie rośliny doniczkowe. Mają kulisty pokrój i lekko spłaszczony (czasem cylindryczny) kształt. Pędy pokryte są miękkimi, krótkimi cierniami. Rośliny z rodzaju Rebutia nie należą do dużych kaktusów - w naszych warunkach osiągają od 20 do 30 cm wysokości. Często i obficie kwitną, najczęściej wiosną (kwiecień lub maj). Kwiaty są duże, wyrastają one z bocznych areol, mogą mieć barwę, pomarańczową, żółtą lub różową.

Rebutia - warunki uprawy

Rośliny z rodzaju Rebutia nie są wymagające, z ich uprawa poradzą sobie nawet mało doświadczeni ogrodnicy. Rośliny te lubią miejsca ciepłe, ale nie z bezpośrednim słońcem, wymagają 18-21 st. C (zimą do 13 st. C). Podłoże w doniczce podlewamy wtedy, gdy będzie zupełnie przesuszone. Gleba  powinna być umiarkowanie żyzna - najlepiej wykorzystać gotowe podłoże do kaktusów, idealnie sprawdza się także substrat torfowy z dobrym drenażem ze żwirku lub piasku.

Rebutia - pielęgnacja

Od listopada do marca wskazane jest zaprzestanie podlewania. W pozostałe miesiące należy podlewać po przesuszeniu podłoża. Wskazane jest także zraszanie roślin. Gdy zaobserwujemy, że korzenie rośliny nie mają miejsca na wzrost, wtedy dobrze jest ją przesadzić do większego pojemnika. Ten zabieg jest stresujący dla rośliny, dlatego wykonujmy tylko, jeśli jest to niezbędne. Na rośliny z rodzaju Rebutia dobrze wpływa wzmacnianie nawozem mineralnym, najlepiej przez cały okres wzrostu (nie nawozimy rośliny w okresie, gdy jej nie podlewamy). Rozmnaża się przez wysiew nasion, a także przez podział rośliny (oddzielenie małych roślinek).>>Przeczytaj też: Kaktusy doniczkowe – jak pielęgnować kaktusy w domu

Rebutia - zastosowanie

W naszym kraju rodzaj Rebutia stanowi głównie ozdobę jako rośliny doniczkowe. Doskonale prezentuje się w towarzystwie innych kaktusów. Nadaje się również do palmiarni oraz szklarni. Jednak uważajmy na te rośliny, jeśli mamy dzieci, niestety kolce mogą wbić się w ciało i powodować uczulenia.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość 20 cm - 30 cm
Termin kwitnienia IV - V
Podlewanie mało
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kulisty

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021