Pachypodium bispinosum - Pachypodium bispinosum

2020-07-16 15:45 Opracowanie: redakcja serwisu
Pachypodium bispinosum
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia Pachypodium bispinosum

Pachypodium bispinosum należy do rodziny toinowatych Apocynaceae. Pochodzi z Afryki Południowej.

Gruszkowate zgrubienie Pachypodium bispinosum to w rzeczywistości podziemna łodyga (osiąga 60 cm wysokości i 20 cm grubości), która w stanie naturalnym zazwyczaj znajduje się cała pod ziemią. Można jednak wykorzystać jej chropowatą, dekoracyjną powierzchnię i jej część pozostawić nad powierzchnią ziemi w doniczce. W tej podziemnej łodydze roślina magazynuje wodę, dzięki czemu może z łatwością przetrwać długie okresy niekorzystnych warunków – suszy.Z bulwy wyrastają cienkie gałęzie uzbrojone w kolce 1–2 cm długości. Pędy osiągają nawet 1,2 m długości, wyrastają z nich ciemnozielone liście.

Pachypodium bispinosum najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale toleruje także lekkie zacienienie. Należy chronić ją przed zimnem, szczególnie przed mrozem. Latem należy podlewać umiarkowanie, natomiast od listopada do marca praktycznie zaprzestać nawadniania. Zimą pachypodium przechodzi stan spoczynku i wtedy najlepiej zapewnić mu temperaturę około 4 st. C.

Jasnoróżowe kwiaty pojawiają się od czerwca do grudnia.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość do 1 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój nieregularny
Termin kwitnienia VI - XII

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021