Liwistona chińska - Livistona chinensis

2020-07-16 15:48 Michał Mazik
Liwistona chińska
Autor: www.thinkstockphotos.com Liwistona chińska

Liwistona chińska należy do rodziny arekowatych (Arecaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji, gdzie dorasta do 15 m wysokości. Uprawiana w mieszkaniach jako roślina doniczkowa dorasta do 3 m. Liwistona ma wzniesiony, szeroko rozłożysty pokrój. Liście są duże, wachlarzowate, atrakcyjne z wyglądu.

Liwistona chińska najlepiej rośnie w miejscach jasnych o dużej ilości światła rozproszonego. Dobrze radzi sobie także na pełnym słońcu. Optymalne podłoże dla liwistony jest przepuszczalne, żyzne, próchniczne (z odrobiną piasku i żwiru). Latem roślinę można wystawiać do ogrodu. Zimą powinna przejść okres spoczynku w umiarkowanie chłodnej temperaturze (12-15 st. C). Wytrzymuje niewielkie, krótkotrwałe przymrozki. Od wiosny do jesieni podlewa się ją regularnie, zimą podlewanie

należy ograniczyć. Nie można jednak dopuszczać, aby woda zalegała w podstawce – to częsty powód gnicia korzeni i występowania chorób grzybowych. W czasie sezonu wegetacyjnego palmę warto dokarmiać co 2-3 tygodnie nawozem specjalistycznym. Należy zadbać o zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach – roślinie mogą brązowieć końcówki liści. Nie zaleca się ustawiać jej blisko kaloryferów.

Liwistonię chińską przesadza się, gdy korzenie przerosną otwory w doniczce. Może być atakowana przez przędziorki, tarczniki i miseczniki.

Liwistona chińska to gatunek ceniony zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Ze względu na pokaźne rozmiary (zarówno wysokość jak i szerokość) najokazalej prezentuje się w przestronnych salonach i holach.

 

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość 2 m - 3 m
Podlewanie mało
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł ciemnozielona