Kurkuma wąskolistna - Curcuma alismatifolia

2022-04-28 14:30

Kurkuma wąskolistna to egzotyczna roślina pochodząca z Indochin. Należy do rodzimy imbirowatych (Zingiberaceae). U nas jest uprawiana jako roślina doniczkowa.

Spis treści

 1. Kurkuma wąskolistna – dekoracyjne kwiatostany
 2. Uprawa kurkumy w domu
 3. Jak rozmnożyć kurkumę?
 4. Ciekawe odmiany kurkumy wąskolistnej

Kurkuma wąskolistna – dekoracyjne kwiatostany

Kurkuma wąskolistna tworzy grube kłącze, z którego wyrastają w głąb podłoża małe bulwki okrągłego kształtu na dość długich korzonkach. W górę natomiast z kłącza wyrastają osiągające około 40 cm długości, lancetowate, ostro zakończone liście, zielone z lekko niebieskawym odcieniem oraz bezlistny pęd zakończony oryginalnym kwiatostanem. Kwiatostan ten składa się z ułożonych spiralnie dwóch rodzajów liści podsadkowych, z których dolne są mniejsze i mają zielony kolor, a górne są lancetowate i barwne. Liście te obejmują się nasadkami tworząc swego rodzaju kieszonki, z których wyrastają właściwe kwiaty (są niewielkie, mało dekoracyjne i szybko przekwitają). Wyhodowane odmiany kurkumy wąskolistnej różnią się kolorem i kształtem podsadek oraz wysokością rośliny.

Uprawa kurkumy w domu

Kurkumę w domu należy ustawić w miejscu jasnym, dobrze oświetlonym, ale osłoniętym przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Roślina lubi ciepło – optymalna temperatura wynosi 18–23 st. C. Należy zapewnić jej wysoką wilgotność powietrza, szczególnie gdy temperatura jest wysoka. Można to zrobić ustawiając doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej kamykami lub keramzytem i wodą. Roślinę warto tez codziennie zraszać wodą.

Kurkumę należy regularnie podlewać i nawozić. Podlewamy wtedy, gdy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża w doniczce. Nie wolno dopuścić, by podłoże było stale mokre (wtedy mięsiste kłącze może zacząć gnić). Roślinę nawozimy raz w tygodniu stosując nawóz uniwersalny albo nawóz do roślin kwitnących. Zaprzestajemy nawożenia dopiero wtedy, gdy liście zaczną zasychać, bo to znak, że roślina wchodzi w stan spoczynku – wtedy warto przenieść doniczkę z kurkumą do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi około 15 st. C.Po przekwitnięciu usuwamy kwiatostan pozostawiając jednak pęd kwiatostanowy, aż do momentu gdy całkiem zżółknie.

Jak rozmnożyć kurkumę?

Kurkumę można rozmnożyć przez podział kłącza: oddzielamy młode kłącza przybyszowe, a stare kłącze dzielimy na odcinki o długości 5–10 cm – każdy fragment musi mieć korzonki. Podzielone kłącza należy opryskać fungicydem i posadzić do nowych doniczek dopiero gdy obeschną rany.

Ciekawe odmiany kurkumy wąskolistnej

Odmiany kurkumy hodowli holenderskiej:

 • ‘Chiangmai Pink’ – kwiaty różowe, 50–70 cm wysokości,
 • ‘Chiangmai Red’ – kwiaty różowoczerwone, 50–70 cm) wysokości,
 • ‘Green Beauty’ – kwiaty żółtozielonkawe, 25–30 cm wysokości,
 • ‘White Angel’ – kwiaty białe, 50–60 cm wysokości,
 • ‘Siam Silver’ – kwiaty białe, wysokość 50 cm,
 • ‘Siam Snow’ – kwiaty białe, 80 cm wysokości,
 • ‘Siam Sunrise’ – kwiaty różowe z ciemnym brzegiem, wysokość 80 cm,
 • ‘Siam Suzy’ – kwiaty różowe, wysokość 50 cm,
 • ‘Chiangmai Ruby’ – kwiaty różowe, wysokość 70 cm,
 • ‘Siam Smile’ – kwiaty białe,
 • ‘Chocolate’ – kwiaty białe z brązowymi paskami na zewnątrz przykwiatków,
 • ‘Noviteit’ – kwiaty jasnoróżowe.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Wysokość 40 cm - 60 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów kremowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
7 roślin, które oczyszczają powietrze w domu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE