Krasnokwiat białokwiatowy - Haemanthus albiflos

2020-07-16 15:49 Martyna Cieślińska
Krasnokwiat białokwiatowy
Autor: www.gettyimages.com Krasnokwiat białokwiatowy

Krasnokwiat białokwiatowy pochodzi z Afryki Południowej. W Polsce znany jest jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae).

Krasnokwiat białokwiatowy - opis

Krasnokwiat białokwiatowy dorasta do 30 cm wysokości. Jego pokrój jest delikatnie wzniesiony, liście rozkładają się na boki. Liście są szarozielone, czasami z żółtymi plamkami, grube, mięsiste, długie i okrągło zakończone. Część podziemną rośliny stanowi cebula, której połowa wystaje nad powierzchnię ziemię.
Krasnokwiat białokwiatowy najczęściej kwitnie od lipca do września (zależy to od warunków, w jakich rośnie). Białe kwiaty zebrane są w baldachowaty kwiatostan osadzony na grubej łodydze. Atrakcyjności kwiatom dodają liczne pręciki wyrastające ponad kwiat, pylniki są dość duże w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Owocem jest jagoda, która posiada kolor od pomarańczowego do czerwonego, w zależności od stanu dojrzałości.

Krasnokwiat białokwiatowy - warunki uprawy

Krasnokwiat białokwiatowy w swoim naturalnym środowisku nie wymaga dużej ilości światła, jednak jeśli uprawiamy ją w domu w pojemniku, lepiej zadbać o miejsce słoneczne, ale o świetle rozproszonym (bezpośrednie promienie słoneczne mogą powodować uszkodzenia liści). Podłoże dla krasnokwiatu powinno być żyzne, przewiewne, koniecznie z drenażem, dobrze aby podłoże było stale wilgotne. Zimą warto przenieść roślinę do pomieszczenia o temperaturze około 15 st. C.

Krasnokwiat białokwiatowy - pielęgnacja

Nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu krasnokwiatu przez cały okres wegetacji. Sprzyja mu również nawożenie mineralne. Jeżeli chcemy przedłużyć kwitnienie rośliny, warto ją w tym okresie więcej cieniować.
Krasnokwiat rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział cebul przybyszowych. Możliwe jest również rozmnażanie generatywne z nasion. Zakwita po około 3-4 latach od posadzenia.

Krasnokwiat białokwiatowy - zastosowanie

Roślina doniczkowa, jaką jest krasnokwiat białokwiatowy, bardzo dobrze prezentuje się na parapecie - zarówno w grupie, jak i pojedynczo. Atrakcyjnie wygląda w towarzystwie storczyków.

Poznaj też krasnokwiat Katarzyny

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Wysokość do 30 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesionym