Kordylina - Cordyline

2020-07-16 15:49 Opracowanie: redakcja serwisu

Rodzaj Cordyline należy do rodziny agawowatych Agavaceae i obejmuje kilkanaście gatunków pochodzących z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej, Polinezji, Malezji i Indii oraz umiarkowanych rejonów Nowej Zelandii i Australii. Kordyliny są spokrewnione z dracenami.

Kordyliny mają ozdobne, długie, kształtem przypominające miecz liście, które tworzą na wierzchołku pnia pióropusze. W zależności od gatunku i odmiany liście mają barwę zieloną bądź czerwoną w różnych odcieniach, niektóre są paskowane.

Kordyliny są dość łatwe w uprawie, w mieszkaniach osiągają zazwyczaj 30–60 cm wysokości. Kupując roślinę należy wybierać egzemplarz o liściach wybarwionych, bez brunatnych plam i zaschniętych końcówkach. Kwitną tylko starsze rośliny wydając niepozorne, kremowobiałe kwiaty o kształcie gwiazdki, zebrane w wiechy. Kwiaty intensywnie pachną.

Kordyliny o ciemnozielonych liściach potrzebują mniej światła, natomiast te o innych barwach liści wymagają dobrych warunków świetlnych, ale należy chronić je latem przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
Kordyliny lubią dość wysoką temperaturę zimą – powinna wynosić 18–21st. C (znoszą jednak nawet 13 st. C, ale wtedy należy ograniczyć podlewanie). Latem natomiast nie należy przekraczać 24 st. C, ale niezbędne jest zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza. Przeciągi powodują brązowienie liści. W suchym powietrzu rośliny tracą zazwyczaj dolne liście.

Kordyliny lubią zraszanie. Liście należy czyścić wilgotną gąbką lub miękką ściereczką. Podlewanie latem powinno być dość intensywne (1–2 razy w tygodniu), zimą natomiast trzeba je ograniczyć. Ważne, aby po podlaniu nie pozostawiać wody w podstawce, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni. Nie wolno też spowodować całkowitego przeschnięcia podłoża. W okresie wzrostu roślinę zasilamy co dwa tygodnie nawozem płynnym.
Młode rośliny przesadzamy co roku (wiosną), starsze – rzadziej, zawsze do tylko trochę większych doniczek. Kordyliny rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe lub sadzonki pozyskane z fragmentów pędu około 8 cm długości, które sporządzamy wczesną wiosną i ukorzeniamy w doniczkach w temperaturze około 24 stopnie Celsjusza przykryte folią.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość 30 cm - 60 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł zielono-czerwona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021