Glorioza - Gloriosa

2021-12-31 8:49

Glorioza to pnącze należące do rodziny zimowitowatych (Colchicaceae). W środowisku naturalnym występuje w tropikalnych obszarach Azji i Afryki. W domowej uprawie doniczkowej jej pędy osiągają 1,5-2 m długości.

Glorioza
Autor: GettyImages Glorioza

Liście gloriozy są równowąskie lub jajowate, często o nitkowatych zakończeniach. Największą ozdoba gloriozy są niezwykle atrakcyjne kwiaty, które mają długość do 10 cm i przypominają nieco kwiaty storczyków - ich płatki mają faliste brzegi, a barwa może być różnorodna. Glorioza najczęściej kwitnie od czerwca do września.

Glorioza powinna rosnąć w miejscach jasnych, dobrze oświetlonych, ale wolnych od bezpośredniego nasłonecznienia. Wtedy najobficiej kwitnie. Optymalna temperatura wzrostu oscyluje w granicach 20-30 st.C. W okresie letnim roślinę w doniczce można przenieść do ogrodu lub na balkon. Po kwitnieniu glorioza powinna przejść okres spoczynku. Kłącze rośliny pozostawia się w ziemi w doniczce i przechowuje w temperaturze 10-12 st. C. Należy zaprzestać podlewania rośliny aż do marca. Później usuwa się stare korzenie, kłącze dzieli na kilka części i wysadza do nowych pojemników. W czasie zabiegu należy uważać, aby nie uszkodzić pąków.

Podłoże do uprawy gloriozy powinno być żyzne, przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe. Dobra jest uniwersalna ziemia wymieszana z piaskiem i odrobiną gliny. Warto zapewnić jej dodatkowo solidny drenaż, np. z rozdrobnionej cegły, kamieni, keramzytu lub styropianu. Roślinę podlewa się umiarkowanie. Warto ją nawozić co 1-2 tygodnie nawozami dla roślin o kwitnących kwiatach.

Częstym problemem w uprawie gloriozy jest plamistość liści wywołana przez grzyby oraz choroby wirusowe.

Glorioza to interesujące i oryginalne pnącze o ozdobnych kwiatach do dekoracji wnętrz. Roślinę można prowadzić na podpórkach lub uprawiać w wiszących pojemnikach. Glorioza znakomicie nadaje się na kwiat cięty.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia VI - IX
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Pokrój pnący
Barwa liści/igieł ciemnozielona
Barwa kwiatów czerwono-żółto-zielona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE