Echmea wstęgowata - Aechmea fasciata

2022-03-11 14:04

Rośliny z rodzaju Aechmea należą do licznej rodziny ananasowatych Bromeliaceae, która obejmuje około 1400 gatunków.

Echmea wstęgowata
Autor: GettyImages Echmea wstęgowata

Spis treści

  1. Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) kwiat
  2. Echmea pielęgnacja

Większość z nich to epifity, które w naturze osiedlają się na innych roślinach (zwykle drzewach), służących im za podporę, rosnąc w zagłębieniach kory i pobierając wodę z opadów oraz składniki pokarmowe z gromadzących się tam i rozkładających resztek organicznych. W warunkach domowych można je uprawiać w podłożu w doniczce bądź – przy dobrym zaopatrzeniu w wodę – przytwierdzone do kawałka kory jako dekoracja wisząca.

Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) kwiat

Echmea wstęgowata pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie została odkryta w 1826 roku. Jej zebrane w lejkowatą rozetę rynienkowate liście są zielone i pokryte białym nalotem, tworzącym poprzeczne pręgi. Tworzą piękny kontrast z różowym pędem kwiatostanowym wyrastającym ze środka rozety. Kwiaty właściwe, o barwie fioletowej, skupione są w wierzchołkowej części kwiatostanu, między różowymi przykwiatkami. Istnieją rzadkie odmiany tej rośliny o liściach czysto zielonych lub marmurkowych, żółto-zielonych.

Echmea wstęgowata, podobnie jak inne rośliny z rodziny ananasowatych, kwitnie tylko raz (tworzy sukcesywnie w kwiatostanie małe kwiaty utrzymujące się jakiś czas). Po przekwitnięciu rozeta rośliny stopniowo obumiera, a u jej podstawy powstają przynajmniej dwa (czasami trzy) młode rozety. Ostatecznie obumarłą roślinę mateczną usuwa się, a młode rozety oddziela i sadzi do oddzielnych doniczek.

Przy zakupie wybieramy roślinę kwitnącą, ale z pędem kwiatostanowym dopiero co pojawiającym się w środku rozety. Dobrze wyrośnięta rozeta może mieć średnicę do 60 cm oraz liście 30 cm długości. Należy sprawdzić, czy podstawa rozety i kwiatostanu nie ma śladów gnicia.

Echmea pielęgnacja

Echmea jest rośliną bardzo tolerancyjną, dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie, ale także światło rozproszone. Do wzrostu wystarczy temperatura pokojowa (wyższa od 12 st. C i niższa od 27 st. C). Wymaga dość wilgotnej ziemi (zwłaszcza przed kwitnieniem). Podlewać należy dwa razy w tygodniu. W lejku rozety powinno też być około 2,5 cm wody, którą trzeba wymieniać co 3 tygodnie (najlepiej używać wody deszczowej).

>>Przeczytaj też: Podlewanie roślin doniczkowych

W warunkach domowych echmeę rozmnaża się z odrostów (młodych rozet), które oddziela się i sadzi do doniczek po obumarciu rośliny matecznej. Trzeba koniecznie poczekać na całkowite zaschnięcie starej rozety.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 40 cm
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł zielonoszara
Termin kwitnienia I - XII
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Nasi Partnerzy polecają