Echmea wstęgowata - Aechmea fasciata

2022-03-11 14:04

Rośliny z rodzaju Aechmea należą do licznej rodziny ananasowatych Bromeliaceae, która obejmuje około 1400 gatunków.

Echmea wstęgowata
Autor: GettyImages Echmea wstęgowata

Spis treści

  1. Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) kwiat
  2. Echmea pielęgnacja

Większość z nich to epifity, które w naturze osiedlają się na innych roślinach (zwykle drzewach), służących im za podporę, rosnąc w zagłębieniach kory i pobierając wodę z opadów oraz składniki pokarmowe z gromadzących się tam i rozkładających resztek organicznych. W warunkach domowych można je uprawiać w podłożu w doniczce bądź – przy dobrym zaopatrzeniu w wodę – przytwierdzone do kawałka kory jako dekoracja wisząca.

Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) kwiat

Echmea wstęgowata pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie została odkryta w 1826 roku. Jej zebrane w lejkowatą rozetę rynienkowate liście są zielone i pokryte białym nalotem, tworzącym poprzeczne pręgi. Tworzą piękny kontrast z różowym pędem kwiatostanowym wyrastającym ze środka rozety. Kwiaty właściwe, o barwie fioletowej, skupione są w wierzchołkowej części kwiatostanu, między różowymi przykwiatkami. Istnieją rzadkie odmiany tej rośliny o liściach czysto zielonych lub marmurkowych, żółto-zielonych.

Echmea wstęgowata, podobnie jak inne rośliny z rodziny ananasowatych, kwitnie tylko raz (tworzy sukcesywnie w kwiatostanie małe kwiaty utrzymujące się jakiś czas). Po przekwitnięciu rozeta rośliny stopniowo obumiera, a u jej podstawy powstają przynajmniej dwa (czasami trzy) młode rozety. Ostatecznie obumarłą roślinę mateczną usuwa się, a młode rozety oddziela i sadzi do oddzielnych doniczek.

Przy zakupie wybieramy roślinę kwitnącą, ale z pędem kwiatostanowym dopiero co pojawiającym się w środku rozety. Dobrze wyrośnięta rozeta może mieć średnicę do 60 cm oraz liście 30 cm długości. Należy sprawdzić, czy podstawa rozety i kwiatostanu nie ma śladów gnicia.

Echmea pielęgnacja

Echmea jest rośliną bardzo tolerancyjną, dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie, ale także światło rozproszone. Do wzrostu wystarczy temperatura pokojowa (wyższa od 12 st. C i niższa od 27 st. C). Wymaga dość wilgotnej ziemi (zwłaszcza przed kwitnieniem). Podlewać należy dwa razy w tygodniu. W lejku rozety powinno też być około 2,5 cm wody, którą trzeba wymieniać co 3 tygodnie (najlepiej używać wody deszczowej).

>>Przeczytaj też: Podlewanie roślin doniczkowych

W warunkach domowych echmeę rozmnaża się z odrostów (młodych rozet), które oddziela się i sadzi do doniczek po obumarciu rośliny matecznej. Trzeba koniecznie poczekać na całkowite zaschnięcie starej rozety.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 40 cm
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł zielonoszara
Termin kwitnienia I - XII
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE