Aptenia sercolistna - Aptenia cordifolia

2021-08-31 16:34
Aptenia sercolistna
Autor: www.gettyimages.com Aptenia sercolistna

Aptenia sercolistna pochodzi z Południowej Afryki. W swoim naturalnym środowisku rośnie w gruncie. W Polsce jest uprawiana jako roślina doniczkowa, sezonowa. Należy do rodziny przypołudnikowatych (Aizoaceae).

Aptenia sercolistna - opis

Aptenia sercolistna jest sukulentem. Ma rozłożysty, płożący się pokrój. Pędy dorastają do 30-60 cm długości , a cała roślina osiąga 5–10 cm wysokości. Pędy aptenii sercolistnej są dość długie, jednak łamliwe. Sercowate liście (stąd nazwa) są zielone, mięsiste i błyszczące, umieszczone na pędzie naprzeciwlegle. U różnych odmian mogą pojawiać się liście mniej sercowate, a zdecydowanie bardziej owalne. Okres kwitnienia aptenii zależy od warunków uprawy - w optymalnych roślina może kwitnąć od maja aż do września. W zależności od odmiany kwiaty są różowe, czerwone, karminowe. Nasiona są brązowe, nie mają aparatu lotnego.

>>Przeczytaj też: Sukulenty w mieszkaniu – jak pielęgnować sukulenty w domowej uprawie

Aptenia sercolistna - warunki uprawy

Aptenia sercolistna lubi miejsca ciepłe, słoneczne, jest wrażliwa na mróz. Na zimę najlepiej przenieść ją w miejsce o południowej wystawie. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przepuszczalne i dobrze zdrenowane. Aptenia jest rośliną pokojową, jednak na okres letni można wystawić ją na balkon lub taras (ale dopiero wtedy, gdy jesteśmy pewni, że minęło niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków). Roślina źle znosi zalewanie, często prowadzi to do jej śmierci.

Aptenia sercolistna - pielęgnacja

Raz na jakiś czas warto wzmocnić aptenię nawozem mineralnym. Jednak zbyt intensywne nawożenie rośliny, powoduje że zmniejsza ona liczbę kwiatów jaką mogłaby wydać w danym roku. Aby odmłodzić roślinę, dobrze jest uszczykiwać sadzonki pędowe. Dzięki temu aptenia lepiej się krzewi, a dodatkowo zyskujemy nowe okazy, ponieważ roślina bardzo łatwo się ukorzenia. Rozmnaża się przez sadzonki pędowe, liściowe, a także w sposób generatywny - z nasion.

Aptenia sercolistna - zastosowanie

Aptenia sercolistna to roślina, która idealnie sprawdzi się w doniczce podwieszonej, a także w koszach i skrzynkach balkonowych. Z racji tego, że nie jest bardzo wymagająca, polecana jest dla osób, które zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 5 cm - 10 cm
Termin kwitnienia V - IX
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój rozłożysty
Pokrój płożący
Sukulenty i kaktusy. Najmniej wymagające rośliny doniczkowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021