Afelandra czworokątna (afelandra stercząca) - Aphelandra squarrosa

2020-07-16 15:59 Katarzyna Józefowicz
Afelandra
Autor: photos.com Afelandra

Afelandra czworokątna, nazywana również afelandrą sterczącą, to niezwykle dekoracyjna tropikalna roślina pokojowa, uprawiana w doniczce.

W naturze afelandra jest wysokim krzewem, jednak w uprawie doniczkowej nie przekracza zwykle 0,5 m wysokości. Jeśli rośnie zbyt wysoko, traci swój ładny pokrój, dlatego warto uszczykiwać wierzchołki jej pędów. Największą ozdobą afelandry czworokątnej są duże, owalne, błyszczące, ciemnozielone liście, pokryte kontrastowo ubarwionymi, kremowymi nerwami oraz piękne, jaskrawożółte, kłosowate kwiatostany, złożone z kolorowych liści przykwiatkowych oraz niepozornych, drobnych kwiatów.

Ze względu na kłopotliwą uprawę, afelandrę traktuje się zwykle jako roślinę sezonową, chociaż w odpowiednich warunkach można ją uprawiać przez kilka lat, a nawet doprowadzić do powtórnego kwitnienia. Największym problemem w uprawie afelandry jest zapewnienie roślinie dostatecznie wilgotnego powietrza, naśladującego warunki panujące w tropikalnych lasach Brazylii. W okresie wegetacyjnym afelandra oczekuje również dość wysokiej temperatury (22-25 st.C), dużej ilości rozproszonego światła i stałej wilgotności podłoża. Jeśli roślina ma zapewnione odpowiednie warunki, zakwita w miesiącach kwiecień-sierpień i utrzymuje swoje kwiaty nawet przez kilka tygodni (do 2 miesięcy).

Po przekwitnieniu afelandra wymaga 2-3 miesięcy spoczynku - należy ją wtedy przenieść do widnego i chłodnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura 12-15 st.C. Wiosną należy afelandrę przesadzić do nowej doniczki i w razie potrzeby przyciąć wierzchołki pędów. W warunkach domowych rozmnażanie afelandry jest bardzo trudne, chociaż czasem udaje się uzyskać młode rośliny z sadzonek pędowych pobranych wczesną wiosną.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 50 cm
Termin kwitnienia IV - VIII
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł zielono-kremowa