Aerangis - Aerangis

2020-07-16 15:59

Aerangis to grupa roślin należących do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Obejmuje ponad 50 gatunków – większość z nich w środowisku naturalnym występuje w Afryce. Najczęściej są to epifity – rośliny rosnące na innych gatunkach, jednak nie prowadzące pasożytniczego trybu życia.

Storczyk Aerangis może zakwitać w różnym okresie – w zależności od warunków i ostatniego kwitnienia. Długie kwiatostany (około 20-centymetrowe) złożone są z drobnych białych kwiatów, dekoracyjnie się przewieszają. Kwiaty intensywnie pachną nocą.

Pędy storczyka aerangis mogą osiągać nawet do 90 cm długości. Liście są grube, mięsiste, mają 10-30 cm długości. Roślina wytwarza korzenie powietrzne, bez pseudobulw.

Aerangis powinno się uprawiać w miejscu o dużej ilości światła rozproszonego. Należy unikać jednak bezpośredniego nasłonecznienia, które może doprowadzić do poparzenia rośliny. Odpowiednie są parapety okien skierowanych na północ oraz wschód. Roślinę można uprawiać w płytkich pojemnikach z dobrym drenażem lub na podkładkach z paproci. Dobrze prezentuje się w wiszących pojemnikach. Storczyk wymaga wysokiej wilgotności powietrza (w pomieszczeniu warto zainstalować nawilżacz) i częstego zraszania. Podlewanie umiarkowane – nie można jednak dopuścić do przesuszenia korzeni. Roślina lubi ciepło – temperatura nie powinna spadać poniżej 23 st. C. Nawożenie sporadyczne – raz na kilka tygodni – niewielkimi dawkami specjalistycznego nawozu dla storczyków. Aerangis nie przechodzi w stan spoczynku.

Aerangis nie należy do storczyków najłatwiejszych w uprawie, jednak odwdzięcza się efektownym wyglądem. Powinno się go uprawiać w jasnych pomieszczeniach o dużej wilgotności (np. w łazience). Dobrze rośnie w ogrzewanych szklanych ogrodach zimowych.


Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Wysokość do 90 cm
Pokrój przewieszający się
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE